Oblasť energetiky zažíva výrazný prelom. V blízkosti mesta Richmond v americkej Virgínii má totiž vyrásť vôbec prvá fúzna elektráreň schopná napájať elektrickú sieť. Tento projekt spoločnosti Commonwealth Fusion Systems (CFS) nesie názov ARC, čo je skratka pre „Affordable, Robust, Compact“ (cenovo dostupný, robustný, kompaktný), a jeho cieľom je zabezpečiť 400 megawattov čistej a prakticky neobmedzenej energie okolo roku 2030. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Energia hviezd na Zemi

Fúzia, teda proces spájania atómových jadier, je tým istým princípom, ktorý poháňa hviezdy ako naše Slnko. Na rozdiel od štiepenia jadier, ktoré sa používa v klasických jadrových elektrárňach a vytvára rádioaktívny odpad, fúzia využíva izotopy vodíka, tritium a deutérium, a ako vedľajší produkt produkuje neškodné hélium. Táto technológia je dlho považovaná za „svätý grál“ energetiky, schopný vyriešiť problémy s fosílnymi palivami a zmeniť globálnu energetickú krajinu.

 

Commonwealth Fusion Systems

Elektráreň ARC bude postavená na 40-hektárovom pozemku v okrese Chesterfield vo Virgínii, pričom samotné zariadenie zaberie približne 10 hektárov. Kľúčovým prvkom tohto projektu je zariadenie SPARC, teda tokamak, ktorý dokáže udržiavať superhorúcu plazmu s teplotou presahujúcou 100 miliónov stupňov Celzia. V zariadení bude plazmu stabilizovať pokročilý systém vysokoteplotných supravodivých magnetov navrhnutý spoločnosťou CFS.

Aj keď fúzia ponúka obrovský potenciál, jej realizácia nie je jednoduchá. Jeden z hlavných problémov spočíva v kontrole plazmy. Na rozdiel od Slnka, kde extrémny gravitačný tlak stabilizuje reakciu, na Zemi sa musí tento proces zabezpečiť pomocou magnetických polí alebo laserov. Svetový rekord aktuálne drží Kórea, keď v priebehu tohto roka dokázala udržať plazmu v stabilnom stave celých 48 sekúnd. Ďalšou výzvou je odolnosť materiálov reaktora voči vysokoenergetickým neutrónom, ktoré sa uvoľňujú počas procesu fúzie a môžu poškodzovať zariadenia.

Commonwealth Fusion Systems

Obrovské výhody fúzie

Napriek týmto výzvam predstavuje fúzia ideálny zdroj energie budúcnosti. Gram paliva dokáže vyprodukovať toľko energie, ako 10 ton uhlia, pričom odpad z fúzie je omnoho menej nebezpečný než ten z klasických jadrových elektrární. Navyše, elektráreň ako ARC by dokázala napájať 150 000 domácností bez negatívnych dopadov na životné prostredie.

Podľa plánov má projekt ARC predstavovať významný krok vpred k realizácii neobmedzenej a udržateľnej energie. Ak sa spoločnosti CFS podarí dosiahnuť svoje ambiciózne ciele, môže sa fúzia stať realitou, ktorá posunie ľudstvo k ekologickejšej a energeticky bezpečnejšej budúcnosti

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP