Svet technológií sa stáva čoraz vyspelejším a po inteligentných telefónoch, náramkoch či hodinkách teraz prichádza ďalší „smart“ doplnok. Spoločnosť Token totiž predstavila prsteň, ktorého úlohou je odomykanie či autorizácia k mnohým zariadeniam, vrátane domu či auta.

Token je mladá spoločnosť, ktorej prvým produktom je nedávno predstavený inteligentný prsteň so snímačom odtlačkov prstov. Pomocou neho sa bude môcť používateľ napríklad autorizovať k svojím zariadeniam. „Token Ring“ je kompatibilný s technológiou NFC a Bluetooth, čo ho predurčuje aj na využitie pri bezkontaktných platbách. Obsahuje v sebe dokonca zabudovanú batériu so 6-týždňovou výdržou, pričom nabíjanie prebieha bezdrôtovo. Navyše údaje neodosiela na žiadne servery a optický senzor vždy zaznamená, kedy ho majiteľ zložil z prsta, takže sú všetky údaje v tom momente pre druhú osobu neprístupné. Výrobca ho dokonca vybavil aj vodeodolnosťou do hĺbky 50 m.

zdroj fotografie: Tokenize

Spomínaný snímač odtlačkov prstov je možné naprogramovať vlastnými gestami, čím si ho bude môcť každý používateľ prispôsobiť podľa svojich potrieb. Po rozoznaní odtlačku prsta sa rozsvieti zelená dióda, čo je znamenie, že je prsteň pripravený na používanie. V prípade červenej svetelnej indikácie nebude na prste nepravého majiteľa fungovať. Myšlienka takéhoto nositeľného zariadenia je fantastická, no pre úspech celého projektu sa Token musel spojiť so spoločnosťami, ako Microsoft, Visa a Mastercard. Softvérový gigant z Redmontu má mať na starosť vývoj funkcie odomknutia počítačov s Windows 10.

Nenechaj si ujsť
Revolučný snímač dokáže vytvoriť fotografie aj bez objektívu a chce zmeniť smartfóny

Spoločnosti zaoberajúce sa elektronickými platbami sa zasa postarajú o vývoj bezkontaktných platieb, no tento systém nebude spadať do už známej dvojice Android Pay či Apple Pay. Potenciál je naozaj veľký a svoje využitie môže nájsť napríklad aj pri preprave verejnou dopravou v Londýne, kde môžu cestujúci za lístok platiť bezkontaktne. Pre odomknutie auta či domu si však bolo nutné zvoliť zložitejšie hardvérové riešenie. Token bude zákazníkom ponúkať západku spolu so špeciálnym zámkom. Aby zabezpečenie vozidla mohlo fungovať, auto musí obsahovať štartovacie tlačidlo a používateľ pošle svoj kľúč spoločnosti, ktorá tak vytvorí unikátny systém na odomknutie pomocou prsteňa.

zdroj fotografie: Tokenize

Využívať na prístup k svojim zariadeniam či domu iba malý, nenápadný, no chytrý doplnok znie naozaj futuristicky, avšak určite nie nemožne. Prsteň „Token Ring“ je dostupný v 6 veľkostiach a záujemcovia si ho môžu aktuálne predobjednať za 220 €, pričom s odosielaním prvých objednávok sa počíta už v decembri.

zdroj fotografie: Tokenize

V prípade objednania aj dodatočných zariadení pre zabezpečenia auta či domu sa cena pohybuje na úrovni 354 €. Zákazník má na výber z troch prevedení, medzi ktoré patrí leštená verzia, čierne ródium a 14 karátové ružové zlato. Aký je tvoj názor na tento inovatívny prsteň?

zdroj fotografie: Tokenize

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú