RECENZIA: O niečom podobnom si ani nesníval. Flash nechá túto skupinu ľudí v úžase
Filmové série, ktoré sa ocitli v slepej uličke, si častokrát vypomôžu medveďou službou v podobe kanibalizovania vlastnej série. Nedávno tak urobil Fast X, ktorý sa oblúkom vrátil k divácky obľúbenej piatej časti, a na podobnú taktiku teraz stavil aj nový kinohit z dielne DC. Čerstvý blockbuster Flash o najrýchlejšom superhrdinovi, ignorujúc klinickú smrť rozšíreného univerza DC, skúsil šťastie a stavil na overený, no prevarený recept.
Šéfovia štúdií načreli do zlatej pokladnice DCEU a dej tak postavili na kritikou a aj publikom obľúbenom snímku franšízy v modročervených farbách. Nový Flash ale ide ešte ďalej. Nielen, že už podľa traileru vzkriesil netopierieho pomstiteľa s tvárou známej hereckej legendy, autori publiku naservírovali až nezdravú dávku filmovej nostalgie.
Čerstvý blockbuster síce pokrivkáva na viacerých frontoch, no jedno sa mu musí nechať uznať. Skalný fanklub DC už roky nezažil popkultúrne hody podobných rozmerov.
Flash, Batman a sesternica Supermana
Rýchlosťou tornáda rozrazil brány slovenských multiplexov najnovší prírostok do „stajne“ DC, a to dlhoočakávaný Flash. Ten sa mal stať v lepšom prípade pomyselnou bodkou, a v horšom absolútnym klincom do rakvy značky DCEU.
Flasha s tvárou kontroverzného Ezru Millera diváci mohli vidieť už v chladne prijatej Lige spravodlivosti Zacka Snydera, no tentokrát sa štúdiá snažili staviť na istotu a z komiksového originálu žmýkajú, čo sa dá. Filmový Flash totiž vychádza z viacerých komiksových megaeventov, ktoré v originále definovali hrdinu v červenožltom spandexovom kostýme.
V prvom prípade ide o udalosť s názvom Flashpoint Paradox. Tak ako v komiksovej predlohe, aj v najnovšom kinohite sa Barry Allen snaží zvrátiť smrť milovanej matky, a to vďaka svojej superrýchlosti. Dobré úmysly sú síce šľachetné, ale v osudových komiksových adaptáciách sa trestajú najvyšším možným spôsobom, a to dejovým zvratom apokalyptických rozmerov.
Ako už podľa traileru diváci tušili, Flashova časová turistika poriadne prefacká časopriestorové kontinuum a scenáristi tak môžu opätovne naservírovať obľúbeného arcizáporáka Zoda. Ten skrížil plány Supermanovi už v divácky úspešnom Mužovi z ocele a na plátna kín si teraz po rokoch dáva repete. Okrem kryptonského generála na nostalgickú strunku zahrajú aj ďalšie odkazy na popkultúrne míľniky DC.
Barrymu a jeho druhému „ja“ z paralelného vesmíru s batarangom v ruke v prvom rade vypomáha aj Batman zo série Tima Burtona, ktorý pod maskou skrýva ikonického Michaela Keatona. Pomocnú ruku partičke superhrdinov podáva aj Supermanova sesternica Kara a osudová akčná jazda s patinou rodinnej tragédie môže odštartovať na plné obrátky.
Paralelné vesmíry, všade, kam sa pozrieš
Podobne ako MCU aj DC sa vybral do lákavých, no zradných vôd komiksových mnohovesmírov. Zatiaľ čo Marvel operuje so zauzleným klbkom alternatívnych vesmírov už vo viacerých snímkach, DC, zahnané do kúta nezáujmom divákov a kritiky, taktiež siahlo po tomto Čiernom Petrovi. Práve superevent Flashpoint Paradox totiž ponúka možnosť otvoriť brány susediacich bizarných vesmírov a prekryť tak kolísavé kvality franšízy pomocou tsunami nostalgie.
Podobný kľúč zvolili aj Marvel Studios, ktoré v treťom Spiderman: Bez domova pracovalo práve s alternatívnymi existenciami pavúčieho tínedžera zo susedstva. Na jednom plátne sa tak mohli stretnúť Parkerovský „trojlístok“ v podaní Tobeyho Maguirea, Andrewa Garfielda a Toma Hollanda.
Do epileptickej a poriadne hlučnej dokonalosti priviedol koncept alternatívnych vesmírov animovaný Spidey od Sony, ktorý valcuje aktuálne kiná s podtitulom Cez paralelné svety a nebojí sa publiku vybiť poistky desiatkami rôznych verzií pavúčieho muža.
Podobne s princípom paralelných svetov pracuje aj Flash, u ktorého je ale oveľa jasnejšie, že práve cez nostalgiu chce zakryť fatálny problém DCEU. A to, že je už de facto rozdrobený na filmový prach a čaká sa, kým jedno „zdieľané univerzum“ vystrieda to nové.
Najdivokejšie sny sa stanú realitou
Už podľa traileru je jasné, že tvorcovia z rukáva vytiahli eso najväčších rozmerov v podobe Michaela Keatona ako Batmana. Práve ten pod režisérskou taktovkou Tima Burtona v roku 1989 netopieriu sériu vďaka gotickému kabátu a originálnym nápadom pretlačil do prvej kinoligy. Zdá sa, že Keatonov Batman je v očiach stále obrovským ťahákom, a to oprávnene. Flashovu sólovku si totiž pre seba kradne práve Temný rytier Gothamu a Keaton dokazuje, že ani zďaleka nepatrí do starého železa.
Staronový Batman ale nie je jediný triumf brnkajúci na všemocnú strunu nostalgie a štúdiá servírujú jednu ikonickú figúrku za druhou, akoby sa prehrabávali v bonboniére s tými najexkluzívnejšími príchuťami. V tomto smere sa Flash doslova odtrhol z reťaze a napriek tomu, že ide o kalkul, podobný fanúšikovský servis si nevidel roky.
Ak prehliadneš účelovú snahu autorov, čaká ťa zábavná popkultúrna lunaparková jazda, ktorú naposledy priniesol v podobnom rozmere Ready Player One Stevena Spielberga. Film taktiež odmení naozaj skalných fanúšikov, ktorí majú nielen napozerané a načítané, ale zaujímajú sa aj o kuloáre vzniku DC hitov.
Čím hlbšie si ako divák zakopaný v komiksovom svete DC, tým väčšiu odmenu ti film naservíruje. A bez toho, aby sa tu objavili obrie spoilery, snímka prinesie také filmové obrazy, o ktorých sa znalým fanúšikom nezdalo ani v najdivokejších snoch.
Tragické CGI triky, ktoré ťa rozplačú
Ťažiskom Flasha je síce lavína popkultúrnych referencií, no lákadlom by mala byť aj tona vizuálnych trikov. Práve v nich sa Flash paradoxne topí, a sú achilovkou celého projektu. Komiksovo-filmová atrakcia, od ktorej sa očakáva určitá triková úroveň, v tejto polohe zlyháva na plnej čiare. DC už v minulosti dokázalo, že pejoratívny termín „CGI bordel“ vďaka Lige spravodlivosti Jossa Whedona či kúskom Zacka Synadera sa dá priviesť až do zvrhlej dokonalosti.
Skalní fanúšikovia ešte dodnes úplne nepredýchali prefiltrované finále Jossovej Ligy, no s malou dušičkou dúfali, že aspoň v najnovšom kinohite sa autori a trikári sčasti vyhnú vizuálnej prepálenosti. Flash síce nedosahuje až taký CGI prepadák ako v niektorých „hitoch“ DCEU z minulosti (všetci spomíname na digitálnu bradu Henryho Cavilla), stále to však nie je ono. Akoby trikári pracovali s kvantitou a nie kvalitou.
Už úvodná scéna, v ktorej sa Flash vydáva na rutinnú záchranársku akciu, udáva celkový tón filmu, ale aj úrovne samotných trikov. Obzvlášť scéna s pôrodnicou v expozícii filmu uštedrí publiku nečakaný pravý hák kurióznych trikov, ktorý počas zvyšku filmu rozdýcha len málokto. Svojou bizarnosťou nadvihne obočie aj naotrlejším divákom a zaslúžene by sa dala zaradiť medzi to najdivnejšie, čo za posledné roky kinozábava masovému publiku ponúkla.
Postavy, najmä v akčných sekvenciách, pôsobia umelo a vo viacerých prípadoch trikové orgie pripomínajú pasáže ako vystrihnuté z produkcie herných konzol predošlej generácie. Je jasné, že štúdiá nemali bezodný rozpočet a zrejme aj preto sa občas triky rútia k zemi z kvalitatívneho Everestu, no v niektorých momentoch mohli tvorcovia skrátka použiť zdravý sedliacky rozum.
Existuje totiž viacero iných lišiackych spôsobov, ako zakryť nedostatok na účte, čo nám talentovaní filmári s nízkymi rozpočtami dokazujú neustále. Je teda až neuveriteľné, že veľká časť akcie sa odohráva na rozľahlej svietiacej púštnej ploche, ktorá dá o to viac vyniknúť každej trikovej nezrovnalosti a vizuálnej chybičke.
Napriek tomu, že film by sa dal v určitých momentoch bez servítky označiť ako vizuálne škaredý, na úroveň trikov lízajúcu dno béčkovej produkcie sa dá, paradoxne, zvyknúť. A to vďaka svižnému tempu snímky, ktorá skrátka baví a tlačí dej stále vpred.
Nad Flashom sa dá zlomiť palica na viacerých úrovniach, no paradoxne stále niekde pod nánosmi pátosu a erupcií zlých trikov bije poctivé srdiečko zlatej éry série. Nový kúsok DC tak v konkrétnostiach zlyháva, no ľúbivá naivita vyčarí úsmev a je stráviteľnejší ako príliš vážne sa berúce predchádzajúce snímky frančízy.
Flash tak schopným epilógom dôstojne zaklincoval dosluhujúce univerzum a vyčistil tak ihrisko pre reštartovaný vesmír, ktorý si vzal pod palec James Gunn. Či sa mu podarí vyhnúť chybám predošlej franšízy ukáže čas.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Ošiaľ sa nekončí. Nový Deadpool zbúral ďalší rekord, o ktorom ani nesníval
Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
trailer PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
Netflix ťaží z vianočného ošiaľu. Slovákov opantal totálny brak, ktorý nevedia prestať pozerať
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené