Ikonická talianska automobilka Ferrari sa opäť pustila do neprebádaných vôd. A tentoraz to myslíme doslovne. Po legendárnych úspechoch na tratiach Le Mans či Formuly 1 predstavila svoj najnovší ambiciózny projekt s názvom Hypersail. Ide o pretekársku jachtu budúcnosti, ktorá sľubuje nielen ohromujúci výkon, ale aj radikálne nové technológie a úplnú energetickú sebestačnosť.

Žiaden motor

Hypersail je podľa Ferrari vrcholom výkonnosti v oblasti námorných vytrvalostných pretekov. Jachta je navrhnutá tak, aby fungovala výlučne na energii vyprodukovanej plachtami, bez použitia spaľovacieho motora či externých zdrojov. Na palube nebude žiadne palivo. Všetka potrebná energia pre ovládacie systémy plavákov, kýlu, kormidla a palubných prístrojov bude získaná výlučne z obnoviteľných zdrojov ako sú vietor, slnko a kinetická energia.

Na vývoji jachty sa podieľa renomovaný francúzsky námorný architekt Guillaume Verdier, ktorý stojí za návrhom 30-metrového prototypu. Ide o tzv. „lietajúci“ monotrupový pretekársky čln, ktorý bude počas plavby stabilizovaný na troch bodoch kontaktu. Ferrari zároveň potvrdzuje, že Hypersail sa stane výskumnou a vývojovou platformou pre testovanie inovatívnych technológií s potenciálnym presahom aj do sveta automobilizmu.

Ferrari jachta
Ferrari

Premiéra už čoskoro

Ambiciózny projekt má premiéru naplánovanú na rok 2026, kedy sa Hypersail po dokončení v Taliansku vydá na prvé skúšobné plavby. Ferrari tvrdí, že pôjde o prvú jachtu tejto veľkosti na svete, ktorá bude úplne energeticky sebestačná, bez potreby akéhokoľvek externého zásahu či technickej podpory počas dlhých morských prechodov.

„Hypersail je nová výzva, ktorá nás núti prekročiť vlastné hranice a rozšíriť naše technologické obzory. Zároveň dokonale zapadá do tradície Ferrari, inšpirovanej naším hyperautom, trojnásobným víťazom 24 hodín Le Mans. Navrhnúť jachtu na námorné vytrvalostné preteky je možno najvyšším prejavom výdrže,“ vyhlásil predseda predstavenstva Ferrari John Elkann

Kľúčovou postavou projektu je skúsený taliansky moreplavec Giovanni Soldini, ktorý podľa Elkanna neponúka len pretekárske skúsenosti, ale aj unikátne know-how v oblasti vývoja a stavby jácht. Práve spojenie Ferrari, Verdiera a Soldiniho podľa automobilky dáva vznik jedinečnému plavidlu, ktoré doslova poletí ponad oceány.

Podali množstvo patentov

Hypersail bude navyše vybavený systémom riadenia letu, ktorý čerpá z odborných poznatkov Ferrari v oblasti aerodynamiky a štrukturálnej výpočtovej techniky. Cieľom je zabezpečiť maximálny výkon a zároveň bezpečnosť počas extrémne náročných plavieb.

Ferrari v súvislosti s týmto projektom už podalo deväť patentov, pričom ďalších šesť je v procese prípravy. Vyhľadávanie úplne nových riešení v námornom sektore má podľa spoločnosti výrazný vplyv aj na vývoj jej budúcich športových áut, najmä pokiaľ ide o efektivitu a udržateľnosť.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP