Facebook pred pár dňami zverejnil dokument o svojej „tieňovej“ sociálnej sieti, na ktorej spolu komunikujú a vzájomne interagujú iba počítačoví boti. Ako píše Independet, tento projekt má prispieť k zlepšeniu celkovej bezpečnosti skutočného Facebooku, ako aj k efektívnejšiemu odhaľovaniu podvodníkov.

Facebook plný robotov je unikátna počítačová simulácia, ktorá na rozdiel od iných podobných simulácií, beží na skutočnom kóde. Štandardne sa totiž pri podobných simuláciách vytvárajú pre robotov nové, lepšie vyhovujúce prostredia, no Facebook sa rozhodol nasadiť webovú simuláciu, ktorá dokáže lepšie poukázať na chyby v skutočnom kóde.

Zobraziť celú galériu (0)
natanaelginting/Freepik

Ako informuje TheNextWeb, samotní roboti sú naprogramovaní, aby medzi sebou vzájomne interagovali ako bežní používatelia. To znamená, že si môžu posielať žiadosti o priateľstvo, lajkovať rôzne stránky či príspevky a rovnako aj zdieľať obsah.

Roboti sú všeobecne rozdelení do dvoch skupín, v jednej sú takzvaní „scameri“ alebo aj podvodníci, ktorí sa od  „bežných“ robotov snažia získať prístup k osobným a citlivým údajom.

Boti svoje techniky a správanie menia na základe strojového učenia, ktoré funguje na princípe odmeňovania, ak teda „zlý“ robot podnikne vhodné kroky vedúce k úspešnému získaniu osobných údajov, dostane „odmenu“. Ak robot takýmto spôsobom nájde nejakú bezpečnostnú chybu, okamžite ju ukáže inžinierom Facebooku a odporučí jej možnosti opravy.

kampan zadarmo od startitup

Okrem bezpečnosti dokážu inžinieri pomocou tejto siete sledovať správanie robotov, ktorí sa na Facebooku pokúšajú zverejňovať nevhodný alebo dokonca zakázaný obsah. Tieto simulácie majú inžinierom pomôcť lepšie pochopiť správanie skutočných používateľov, ktorí robia na reálnom Facebooku podobné veci a vďaka poznatkom získaných od robotov dokážu následne takýchto používateľov efektívnejšie detegovať a trestať.

Aj napriek tomu, že sieť robotov je izolovaná od skutočného Facebooku, podľa niektorých odborníkov existuje riziko, že by títo boti mohli preniknúť do živej sociálnej siete a mohli začať interagovať aj so skutočnými používateľmi. Facebook ale tvrdí, že túto izoláciu má pod kontrolou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú