Mark Zuckerberg sa opäť môže radovať. Jeho sociálna sieť, ktorá je najpoužívanejšou na svete, dosahuje nesmierne úspechy. Spoločnosť Facebook zverejnila výsledky ziskov za posledný štvrťrok a za celý rok 2016. Tie odhaľujú, že sa firme darí z roka na rok čoraz viac a za ten čas jej pribudlo aj množstvo nových používateľov. 

Facebook sa znova ukázal ako jedna z najlepších a najrýchlejšie rastúcich spoločností, keď zverejnila výsledky svojich ziskov. Za posledný štvrťrok dokázala spoločnosť vytvoriť príjem až 8,1 miliárd eur a čistý zisk z tejto sumy k dnešnému dňu tvorí takmer 3,3 miliárd eur, čím firma znova dokazuje svoju dominanciu na poli sociálnych sietí. To však nie je všetko. Facebooku sa nepodarilo len zarobiť, ale taktiež získať nových používateľov. Tých je momentálne 1,23 miliárd a z toho až 1,15 miliárd sa každý deň pozrie na svoj účet prostredníctvom smartfónu. Tieto úspechy ešte prednedávnom predpovedal analytik, podľa ktorého mal Facebook vykázať príjem 7,8 miliárd eur. Ten to zrejme zobral ako výzvu a odhad analytika prekonal o niekoľko stoviek miliónov. S vyššími príjmami a ziskmi stúpajú aj akcie Facebooku.

zdroj fotografie: Business Insider

Ak si spoločnosť udrží aj naďalej doterajšie tempo, čoskoro je možné, že bude mať na svojom konte až 2 miliardy aktívnych používateľov za jeden mesiac. Ba čo viac, dáta z grafu ukazujú, že počet  používateľov, ktorí na prezeranie tejto megaúspešnej sociálnej siete využívajú svoj smartfón, sa začína vyrovnávať celkovému počtu používateľov za jeden mesiac. Na propagáciu svojich reklám využíva aj práve spomínané mobilné zariadenia. To rozhodne taktiež prispelo k nárastu príjmov z reklám v poslednom štvrťroku o skvelých 84 %. Radosť z úspechu mohlo Facebooku mierne naštrbiť rozhodnutie súdu, ktorý uznal žalobu od spoločnosti ZeniMax. Jedná sa o porušenie nešpecifikovanej dohody medzi spoluzakladateľom Oculusu a spomínanou firmou ZeniMax Media.

zdroj fotografií: Jan Dawson

Nenechaj si ujsť
TIP: Reklamy Facebooku sa budú zobrazovať už aj v populárnom Messengeri

Za túto chybu musí Facebook zaplatiť viac ako 460 miliónov eur, no vzhľadom na jeho skvelú finančnú situáciu to nebude až taký veľký problém. Celkovo si najväčšia sociálna sieť v roku 2016 prilepšila o 25,5 miliárd eur, čo je v porovnaní s výsledkami za rok 2015 až o 9 miliárd viac. Na úspechu Facebooku sa vezú aj ďalšie sociálne siete, ako Instagram a WhatsApp, ktoré sú v jeho vlastníctve. V minulom roku si polepšilo aj oddelenie virtuálnej reality Oculus, no jeho úspech bol na konci roka zatienený kvôli falošným správam, ktoré mali kolovať sociálnou sieťou počas prezidentských volieb v USA. Riaditeľ financií, David Wehner, však ešte v novembri varoval investorov pred rokom 2017. Ten má byť pre Facebook spojený s vysokými nákladmi a jeho rast sa tak má výraznejšie spomaliť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú