V dnešnej dobe tvorí internet nepredstaviteľnú súčasť nášho života. Využívajú ho vyše štyri miliardy ľudí vo svete. Pomáha nám pri práci, vyhľadávaní informácií, zbližovaní na sociálnych sieťach, no v neposlednom rade predstavuje miesto pre zábavu a oddych. Mnohí z nás si po práci či škole doprajú dobrý seriál, alebo poriadnu dávku zábavy. Čoraz populárnejšou formou zábavy sa stali práve fanúšikmi obľúbené meme obrázky.
Popularita týchto vtipných obrázkov čoraz viac narastá. Dôkazom sú aj viaceré facebookové, instagramové či webové stránky, ako napríklad Emefka. Jedným z ich hlavných cieľov je najmä vyčariť úsmev prostredníctvom vtipných a častokrát veľmi trefných meme obrázkov. Na druhej strane sa však nájdu aj také, ktoré niekedy pôsobia až príliš útočne a urážlivo. To sa však má zmeniť, nakoľko vývojári Facebooku navrhli nástroj, ktorý sa bude snažiť identifikovať ich nevhodný obsah.
Špecializovaný nástroj nazývaný Rosetta je schopný spracovať viac ako miliardu obrázkov denne. Fungovať bude na princípe automatického rozpoznania textu z daného obsahu, a to predovšetkým na Facebooku a Instagrame. Rozpoznávanie zobrazeného textu bude dostupné vo viacerých jazykoch a prinesie množstvo praktických využití.
Hlavné využitie Rosetty bude predovšetkým pre detekciu urážlivého materiálu na Facebooku. Rosetta však môže čítať aj obrázkový text napríklad v uliciach, ako aj slová, ktoré sa objavujú na obaloch a štítkoch výrobkov. Ďalšou výhodou je zjednodušenie prístupu pre zrakovo postihnutých. Prostredníctvom služby môže Facebook zlepšiť aj vyhľadávanie obrázkov, ktoré sa zobrazujú v „News Feed“.
Proces automatického rozoznania textu prebieha v dvoch krokoch. Rosetta najprv naskenuje jednotlivé obrázky pre text a následne ho rozozná. Začne prepisovanie textu, po ktorom systém interpretuje, čo je jeho podstatou a vyhodnotí, či to spadá pod nežiadúci obsah.
Uvidíme, či nástroj bude skutočne nápomocným a dobre fungujúcim systémom, ktorý automaticky označí potenciálne problematické obrázky. Ak sa systém osvedčí, Facebook potvrdil, že v budúcnosti by túto technológiu mohli využiť aj pri videách. Bude to vyžadovať väčšiu námahu a prepracovanejší systém, no vo svete technológií nič nie je nemožné. Zostáva nám preto dávať si čoraz väčší pozor, čo publikujeme na svojich sociálnych sieťach.
Teraz čítajú

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie
Články, ktoré hýbu svetom

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Z e-shopov späť do obchodov. Predajcovia elektroniky po mesiacoch otvárajú, takéto sú podmienky

Autopilot Tesly opäť zabíjal. V aute, ktoré nikto nešoféroval, zahynuli dvaja ľudia

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny
