V dnešnej dobe tvorí internet nepredstaviteľnú súčasť nášho života. Využívajú ho vyše štyri miliardy ľudí vo svete. Pomáha nám pri práci, vyhľadávaní informácií, zbližovaní na sociálnych sieťach, no v neposlednom rade predstavuje miesto pre zábavu a oddych. Mnohí z nás si po práci či škole doprajú dobrý seriál, alebo poriadnu dávku zábavy. Čoraz populárnejšou formou zábavy sa stali práve fanúšikmi obľúbené meme obrázky.

Popularita týchto vtipných obrázkov čoraz viac narastá. Dôkazom sú aj viaceré facebookové, instagramové či webové stránky, ako napríklad EmefkaJedným z ich hlavných cieľov je najmä vyčariť úsmev prostredníctvom vtipných a častokrát veľmi trefných meme obrázkov. Na druhej strane sa však nájdu aj také, ktoré niekedy pôsobia až príliš útočne a urážlivo. To sa však má zmeniť, nakoľko vývojári Facebooku navrhli nástroj, ktorý sa bude snažiť identifikovať ich nevhodný obsah.

Špecializovaný nástroj nazývaný Rosetta je schopný spracovať viac ako miliardu obrázkov denne. Fungovať bude na princípe automatického rozpoznania textu z daného obsahu, a to predovšetkým na Facebooku a Instagrame. Rozpoznávanie zobrazeného textu bude dostupné vo viacerých jazykoch a prinesie množstvo praktických využití.

Hlavné využitie Rosetty bude predovšetkým pre detekciu urážlivého materiálu na Facebooku. Rosetta však môže čítať aj obrázkový text napríklad v uliciach, ako aj slová, ktoré sa objavujú na obaloch a štítkoch výrobkov. Ďalšou výhodou je zjednodušenie prístupu pre zrakovo postihnutých. Prostredníctvom služby môže Facebook zlepšiť aj vyhľadávanie obrázkov, ktoré sa zobrazujú v „News Feed“. 

Proces automatického rozoznania textu prebieha v dvoch krokoch. Rosetta najprv naskenuje jednotlivé obrázky pre text a následne ho rozozná. Začne prepisovanie textu, po ktorom systém interpretuje, čo je jeho podstatou a vyhodnotí, či to spadá pod nežiadúci obsah.

Uvidíme, či nástroj bude skutočne nápomocným a dobre fungujúcim systémom, ktorý automaticky označí potenciálne problematické obrázky. Ak sa systém osvedčí, Facebook potvrdil, že v budúcnosti by túto technológiu mohli využiť aj pri videách. Bude to vyžadovať väčšiu námahu a prepracovanejší systém, no vo svete technológií nič nie je nemožné. Zostáva nám preto dávať si čoraz väčší pozor, čo publikujeme na svojich sociálnych sieťach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom