Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Facebook v pondelok učinila akvizíciu laboratória CTRL-labs, ktoré sa špecializuje na vytváranie nástrojov, vďaka ktorým by ľudia dokázali ovládať počítače pomocou svojej mysle. Hodnota celého obchodu sa podľa CBNC má pohybovať v rozmedzí 500 miliónov až jednej miliardy dolárov. Po odkúpení spoločnosti Oculus VR (2 miliardy dolárov) tak ide o jednu z najväčších transakcií v danej oblasti, akú kedy Facebook učinil – informuje The Verge

Spoločnosť CTRL-labs stojí za výskumom špeciálneho náramku, ktorý dokáže prenášať elektrické signály z mozgu do počítača, spracovať ich a vykonať stanovenú činnosť. Ide o jeden z najväčších obchodov desaťročia (Facebooku), ktorý má podľa niektorých zdrojov hodnotu až jednej miliardy dolárov. Očakáva sa, že spoločnosť sa pripojí k ostatným v portfóliu Facebooku, ktoré sa venujú rozšírenej a virtuálnej realite.

Úspešným obchodom sa na Facebooku pochválil aj Andrew Bosworth, vedúci oddelenia VR a AR spoločnosti Facebook

Nový spôsob interakcie so strojmi

Facebook verí, že dokáže čo najrýchlejšie priniesť spotrebiteľský produkt, ktorý otvorí nové možnosti 21. storočia. Aby sme vykonali nejaké pohyby, najprv sa do mozgu a svalov dostanú elektrické signály z miechy, ktoré so sebou nesú informácie o vykonaní pohybu, napríklad kliknutie myšou či stlačenie tlačidla. Náramok spoločnosti CTRL-labs tieto signály dokáže zachytiť a napodobniť ich na počítači – píše Engadget.

facebook ctrl-labs
Hotový produkt náramku určený pre developerov Zdroj: CTRL-Labs

Laicky povedané, s takýmto náramkom nebudeš už musieť vykonávať žiadny pohyb (napríklad pri práci na počítači), stačí si len pomyslieť na to, čo chceš vykonať a náramok spoločne s počítačom to vykonajú za teba. Budeš môcť napríklad zdieľať fotografiu na sociálnu sieť len tým, že na to pomyslíš. Výsledný produkt by mohol mať napríklad aj podobu okuliarov v štýle Google Glass.

Celé to síce znie ako nová epizóda seriálu Black Mirror, no v skutočnosti sme od niečoho podobného ešte veľmi ďaleko. Už v minulosti spoločnosť Facebook začala pracovať na rozhraní mozgu a počítača, vďaka čomu mohol užívateľ písať len pomocou mysle. Aj po dvoch rokoch je však táto technológia pomalá a nespoľahlivá a jej nasadenie sa očakáva až o niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú