Spoločnosť Facebook v pondelok učinila akvizíciu laboratória CTRL-labs, ktoré sa špecializuje na vytváranie nástrojov, vďaka ktorým by ľudia dokázali ovládať počítače pomocou svojej mysle. Hodnota celého obchodu sa podľa CBNC má pohybovať v rozmedzí 500 miliónov až jednej miliardy dolárov. Po odkúpení spoločnosti Oculus VR (2 miliardy dolárov) tak ide o jednu z najväčších transakcií v danej oblasti, akú kedy Facebook učinil – informuje The Verge

Spoločnosť CTRL-labs stojí za výskumom špeciálneho náramku, ktorý dokáže prenášať elektrické signály z mozgu do počítača, spracovať ich a vykonať stanovenú činnosť. Ide o jeden z najväčších obchodov desaťročia (Facebooku), ktorý má podľa niektorých zdrojov hodnotu až jednej miliardy dolárov. Očakáva sa, že spoločnosť sa pripojí k ostatným v portfóliu Facebooku, ktoré sa venujú rozšírenej a virtuálnej realite.

We spend a lot of time trying to get our technology to do what we want rather than enjoying the people around us. We…

Gepostet von Andrew Bosworth (Boz) am Montag, 23. September 2019

Úspešným obchodom sa na Facebooku pochválil aj Andrew Bosworth, vedúci oddelenia VR a AR spoločnosti Facebook

Nový spôsob interakcie so strojmi

Facebook verí, že dokáže čo najrýchlejšie priniesť spotrebiteľský produkt, ktorý otvorí nové možnosti 21. storočia. Aby sme vykonali nejaké pohyby, najprv sa do mozgu a svalov dostanú elektrické signály z miechy, ktoré so sebou nesú informácie o vykonaní pohybu, napríklad kliknutie myšou či stlačenie tlačidla. Náramok spoločnosti CTRL-labs tieto signály dokáže zachytiť a napodobniť ich na počítači – píše Engadget.

facebook ctrl-labs
Hotový produkt náramku určený pre developerov Zdroj: CTRL-Labs

Laicky povedané, s takýmto náramkom nebudeš už musieť vykonávať žiadny pohyb (napríklad pri práci na počítači), stačí si len pomyslieť na to, čo chceš vykonať a náramok spoločne s počítačom to vykonajú za teba. Budeš môcť napríklad zdieľať fotografiu na sociálnu sieť len tým, že na to pomyslíš. Výsledný produkt by mohol mať napríklad aj podobu okuliarov v štýle Google Glass.

Celé to síce znie ako nová epizóda seriálu Black Mirror, no v skutočnosti sme od niečoho podobného ešte veľmi ďaleko. Už v minulosti spoločnosť Facebook začala pracovať na rozhraní mozgu a počítača, vďaka čomu mohol užívateľ písať len pomocou mysle. Aj po dvoch rokoch je však táto technológia pomalá a nespoľahlivá a jej nasadenie sa očakáva až o niekoľko rokov.

A few minutes ago at F8, we shared a project we're working on that will one day allow us to choose to share a thought, just like we do with photos and videos.Our brains produce enough data to stream 4 HD movies every second. The problem is that the best way we have to get information out into the world — speech — can only transmit about the same amount of data as a 1980s modem. We're working on a system that will let you type straight from your brain about 5x faster than you can type on your phone today. Eventually, we want to turn it into a wearable technology that can be manufactured at scale. Even a simple yes/no "brain click" would help make things like augmented reality feel much more natural.Technology is going to have to get a lot more advanced before we can share a pure thought or feeling, but this is a first step.

Gepostet von Mark Zuckerberg am Mittwoch, 19. April 2017

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom