Prvotné informácie o chystanej mene spoločnosti Facebook sa oficiálne potvrdili. Len pred malou chvíľou bolo oznámené, že v budúcom roku sa na trh dostane nová kryptomena Libra, založená na technológií blockchain, informuje The Verge.

Samotná mena má byť navrhnutá tak, aby sa predišlo špekuláciám, aké sa bežne robia s inými kryptomenami, keď sa umelo zvyšuje a znižuje ich hodnota. Libra má slúžiť na offline aj online platby a slúžiť má hlavne na prevod peňazí medzi jednotlivcami v rozvojových krajinách, kde chýba prístup k tradičným bankám. Cieľom je vytvoriť decentralizovanú menu, ktorá je veľmi stabilná a môže byť použitá na nákup čohokoľvek a kdekoľvek vo svete.

Facebook ako neoddeliteľná súčasť každodenného života

Facebook menu plánuje spustiť koncom tohto roka, pričom do používania by sa mala dostať v tom budúcom, aj keď zatiaľ nebolo spresnené, či sa bude jednať o globálny štart, alebo len v niektorých krajinách. Vytvorilo sa taktiež združenie 27 spoločností, ktoré zastrešujú rôzne služby a budú dohliadať nad vzniknutou menou a jej vývojom. V budúcnosti sa má toto združenie ešte viac rozšíriť. Oproti iným kryptomenám je Libra ekologickejšia, nakoľko proces ťažby nespotrebováva toľko energie, ako napríklad Bitcoin.

Facebook

Ak sa tejto mene podarí uspieť, rýchlo by sa stala tým najvýznamnejším produktom pre Facebook. Alternatíva ku klasickým bankám by mohla spôsobiť, že sa Facebook stane neoddeliteľnou súčasťou každodenného života drvivej väčšiny používateľov. Spoločnosť chce týmto krokom aj spájať ľudí, nakoľko 31 % svetovej populácie nemá žiadnu banku a nemá prístup k moderným finančným službám. Libra by to mohla vyriešiť, nakoľko by týmto ľudom priniesla lacné bankové služby, ktoré by inak nemali možnosť získať.

V budúcnosti by libra nemusela byť len kryptomenou pre zopár vybraných služieb. Vízia hovorí o tom, že má ísť o plnohodnotnú alternatívu ku klasickým peniazom a banky by v tejto mene mohli dávať zákazníkom napríklad pôžičky. Všetko však závisí od toho, ako sa k pripravovanej mene postavia samotní používatelia, nakoľko jej úspech či neúspech závisí hlavne od nich.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú