Facebook má toho za ušami opäť dosť. Anonymné zdroje potvrdili, že gigant v nedávnej minulosti vytvoril a testoval softvér pre rozpoznávanie tváre. Ten bol schopný po namierení kamery smartfónu na používateľa vyhľadať jeho facebookový profil. Kritici hovoria o vážnom narušení súkromia.

Najväčšia sociálna sieť na svete opäť lieta v problémoch. Portál Daily Mail najnovšie informoval o praktikách Facebooku, ktoré vyvolali obrovskú vlnu kritiky pre vážne porušenie súkromia používateľov. Prvýkrát o probléme informoval ešte portál Business Insider, pre ktorý anonymné zdroje potvrdili, že Facebook medzi rokmi 2015 a 2016 vyvíjal softvér pre rozpoznávanie tváre.

Facebook softvér rozoznávania tváre použil údajne len na zamestnancoch

Aktuálne ale Facebook vývoj softvéru pozastavil, no v spomínanom období testoval jeho schopnosti na svojich zamestnancoch. Softvér pre rozoznávanie tváre vedel údajne identifikovať osobu, na ktorú bola namierená kamera smartfónu. Potom mal byť softvér schopný na základe skenovania fotografií z profilov určiť v reálnom čase práve ten, ktorý patrí danej osobe.

Gigant dokonca potvrdil vývoj takéhoto softvéru, ale odmietol tvrdenia, že by bol na základe identifikácie osôb schopný zobraziť ich profily na Facebooku. Hovorca giganta pre portál Daily Mail v tejto súvislosti povedal: „V rámci učenia sa o nových technológiách naše tímy pravidelne vytvárajú aplikácie, ktoré sa používajú interne. Popísané aplikácie boli k dispozícii iba zamestnancom Facebooku a mohli rozpoznávať iba ostatných zamestnancov a ich priateľov, od ktorých mali povolenie.

Zneužíva gigant skenovanie tvárí bez nášho vedomia?

Hoci sa Facebook bráni, mnohí jeho kritici majú stále obavy z vážneho narušenia súkromia používateľov. Ešte v roku 2018 začal gigant používať umelú inteligenciu, ktorá bola schopná rozoznať používateľov a označiť ich na fotografiách. Portál New York Times upozornil, že technológia môže identifikovať používateľa jeho menom bez jeho vedomia alebo súhlasu.

Našli sa však aj ohlasy, ktoré tvrdili, že táto technológia môže pomôcť pri identifikácii kriminálnikov. Facebook tiež tvrdil, že pomôže chrániť používateľov pred zneužitím fotografií cudzími osobami. Diskutabilná technológia však skenuje unikátne črty tváre, či už z obrázkov, alebo videí a zaraďuje ich do databázy pomenovaných osôb.

Zatiaľ čo Facebook tvrdil, že funkcionalitu je možné vypnúť, hlasy kritikov tvrdili opak. Skenovanie tváre na fotografiách a videách podľa nich prebiehalo aj keď ho používatelia vypli. Preto sa množstvo kritikov obáva, že Facebook môže softvér skenovania tváre s funkcionalitou nájdenia zodpovedného profilu potajomky ďalej používať. Aká je však skutočná pravda, nikto netuší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP