Facebook sa rozhodol tvrdo bojovať so zlomyseľným, ale, bohužiaľ, reálnym fenoménom sociálnych sietí a celkovo internetu. Ide o podvodné zverejňovanie chúlostivých fotografií iných používateľov, napríklad po nevydarenom vzťahu alebo v prípade vplyvných osobností. Facebook v súčastnosti testuje funkciu, ktorá by mala vrátiť viac kontroly obetiam podvodného konania. 

Najväčšia sociálna sieť spustila v súvislosti s touto témou pilotný projekt v Austrálii. Práve tu spolu s vládnou agentúrou pre elektronickú bezpečnosť testuje technológiu na zastavenie šírenia chúlostivých záberov. Funkcia funguje na princípe prevencie.

Aby sa snímky nešírili, treba ich najskôr odoslať

Jednotlivci, ktorí majú obavy zo zverejnenia svojich intímnych fotografií, napríklad ex-partnerom, ich môžu zaslať prostredníctvom Messengera v špeciálnej správe a Facebook sa postará o ďalšie opatrenia. Spoločnosť skonvertuje jednotlivé zábery a priradí im digitálne odtlačky (hash). Následne v prípade, že algoritmy zaznamenajú pokus o zverejnenie snímok s rovnakým obsahom, daný proces zablokuje.

Samozrejme celá záležitosť vytvára pochybnosti, ako s danými fotografiami narába samotný Facebook. Spoločnosť sa však v pilotnom projekte snaží o transparentnosť, a to aj v spolupráci s vládou. Používatelia, ktorí teda chcú novú funkciu využiť, musia najskôr vyplniť online formulár na stránkach vládnej agentúry a tá následne upovedomí Facebook a umožní spracovať fotografie. Zábery však sociálna sieť uloží len na určitý čas a neskôr zmaže.

Funkciu sa darí vylepšovať

Používaná technológia s priraďovaním „digitálnych odtlačkov“ pre fotografie nie je úplnou novinkou. Ako prvý ju vyvinul Microsoft už v roku 2009 s účelom zastavenia šírenia záberov sexuálne zneužívaných detí. Technológia sa však dala ľahko obísť malými zmenami súborov, napríklad pridaním malej značky či zmenou veľkosti snímky. Dnes si už funkcia dokáže poradiť aj s pozmenenými fotografiami.

Už dlhšie ju využívajú Facebook, Twitter či Google na odstránenie nelegálnych či extrémistických záberov. V súčasnom pilotnom projekte Facebooku platí, že spoločnosť dokáže zamedziť šíreniu chúlostivých fotografií len na vlastných platformách. Okrem najväčšej sociálnej siete ide o Instagram a komunikátor Messenger. Spoločnosť však už hľadá ďalších partnerov, ktorí by na projekte spolupracovali. Technológia by teda v budúcnosti mohla pomôcť množstvu používateľov, ktorí sú zasiahnutí novodobým digitálnym vydieraním.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú