Technológia rozpoznávania tváre je v moderných smartfónoch novým typom biometrického zabezpečenia, ktoré využíva čoraz viac výrobcov. Svoje využitie našla aj vo výročnom iPhone X, kde však môže narobiť používateľom nemalé obavy. Aplikácie tretích strán majú prístup k desiatkam údajov o tvári používateľa a Apple tak musel zmeniť podmienky používania.

Pri premiére nového iPhonu X prezentoval Apple funkciu Face ID ako nový spôsob biometrického zabezpečenia smartfónu, ktorý je neporovnateľne bezpečnejší ako snímanie odtlačkov prstov. Reálne testovania však priniesli znepokojujúce výsledky, kedy bolo túto technológiu možné oklamať jednoduchou maskou. K vytvoreniu takejto pomôcky a odomknutiu iPhonu X sú potrebné údaje o tvári používateľa. Aj keď ich samotné Face ID neodosiela na žiaden server, prístup k nim majú aplikácie tretích strán. Práve tento fakt predstavuje vážne bezpečnostné riziko.

Rozpoznávanie tváre nie je až tak bezpečné

Dáta o tvári používateľa môžu vývojári týchto aplikácií zneužiť napríklad na obchodné účely, alebo si pomocou nich pokojne vytvoriť detailnú masku, teda kópiu tváre pôvodného majiteľa smartfónu. Znepokojujúce však? Prednedávnom dokonca vznikla špeciálna aplikácia, ktorá odhaľuje, aké množstvo informácií môžu o tvári používateľa získať takéto aplikácie. Celkovo má ísť až o 52 unikátnych mikroskopických pohybov viečok či úst. Tým sa tak otvára bezpečnostná diera, ktorú môžu pomerne jednoducho útočníci využiť podľa vlastnej chuti, no Apple sa rozhodlo zakročiť.

Berieme súkromie a bezpečnosť s veľkou vážnosťou. Tieto záväzky sú odzrkadlené v spôsobe, akým sme ochránili dáta funkcie Face ID, ale aj ďalších bezpečnostných prvkoch v systéme iOS. Apple vyžaduje, aby aplikácie pred prístupom k fotoaparátu získali povolenie používateľa, pričom musí byť zrejmé, na aký účel budú údaje využité.“ – hovorca spoločnosti Apple.

Nenechaj si ujsť
Ochranu Face ID znova prelomili. Technológia vraj nie je bezpečná pre tie najdôležitejšie prvky

Mnohí ďalší výrobcovia smartfónov sa rozhodli Apple nasledovať a vybavili svoje modely obdobnou technológiou rozpoznávania tváre. Kalifornský gigant sa však rozhodol aspoň sčasti pozmeniť vývojárom možnosti a zakazuje im predávať dáta a identifikovať neznámych ľudí či využívať údaje pre reklamné účely.

Pred zverejnením osobných údajov je teraz vyžadované ďalšie skenovanie tváre, ktoré má zneužitiu dát zabrániť. Na pozore by sa tak mali mať nielen majitelia iPhonu X, ale aj ďalší, ktorých telefón využíva technológiu rozpoznávania tváre. Pred udelením povolení aplikácii je treba zvážiť, či je skutočne nevyhnutné, aby mala prístup aj k fotoaparátom našich smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú