Mark Zuckerberg, riaditeľ a spoluzakladateľ Facebooku, uverejnil na sociálnej sieti príspevok, ktorým informuje o aktualizácii politiky voľného prejavu. Hlavným predmetom je zákaz príspevkov skresľujúcich holokaust.

Facebook je v poslednej dobe v konštantnom boji proti hoaxerským webom, kedy medzi najväčšie slovenské kauzy patrí stiahnutie dezinformačného portálu Bádateľ, či konšpiráciami prešpikovaného média Zem & Vek, využívajúce slobodu prejavu na sociálnej sieti. Obzvlášť nebezpečné sú tak dezinformačné správy týkajúce sa koronavírusu, ktoré sú momentálne témou číslo jedna.

Druhou problematickou kapitolou sú rôzne pravicovo orientované skupiny vyjadrujúce svoje extrémistické, útočné a často nepodložené názory pred v zásade neobmedzeným množstvom sledovateľov.

V nedávnej minulosti tak Facebook narazil na problematiku vlastnej technológie, ktorá uprednostňovala príspevky znevažujúce holokaust. O tejto chybe len pred niekoľkými týždňami informoval Guardian, ktorý už vtedy naznačil možný konflikt medzi záujmom verejného prejavu a často hanlivými odkazmi, podnietenými práve možnosťou zverejniť čokoľvek bez overenia faktov.

Asi najznámejším prípadom u nás je príspevok poslanca strany ĽSNS spred niekoľkých rokov. Milan Mazurek vedome a priamočiaro obhajoval Hitlerov spôsob vedenia a holokaust nazval „rozprávkou o 6 miliónoch a mydlách z židov.“ Práve takéto príspevky by dnes už cez aktualizovanú politiku voľného prejavu neprešli.

Už dlhú dobu sme rušili príspevky chváliace zločiny alebo masové vraždenie vrátane holokaustu. S narastajúcim antisemitizmom rozširujeme našu politiku tak, aby zakazovala akýkoľvek obsah, ktorý popiera alebo skresľuje aj holokaust.

Ak budú používatelia hľadať holokaust na Facebooku, zabezpečíme, aby ich presmeroval na smerodajné zdroje s hodnovernými informáciami,“ zverejnil Zuckerberg na sociálnej sieti.

CEO Facebooku navyše dodáva, že sám bojoval so snahou zachovania slobodného prejavu, no zároveň chcel pozastaviť šírenie myšlienok antisemitského násilia, ktoré sú nielen podľa neho na vzostupe.

Vedenie Facebooku reaguje na nedávnu kritiku, ale aj známe dáta

Monika Bickert, viceprezidentka politiky obsahu Facebooku, na oficiálnom blogu spoločnosti naznačila, že v poslednej dobe zabanovali viac ako 250 extrémistických združení. Navyše za posledný štvrťrok zmazali 22,5 miliónov nenávistných príspevkov, často podnecujúcich k stereotypnému vykresľovaniu židov ako svetových vládcov.

Príspevok dodáva, že nedávny prieskum v USA medzi obyvateľmi vo veku 18 až 39 rokov dosvedčil, že takmer štvrtina považuje holokaust za mýtus, zveličenie alebo si nie je istá.

Na Slovensku je popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti považované za trestný čin, kedy páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Zatiaľ čo poslanec Mazurek bol v roku 2016 zákonne oslobodený, jeho príspevok by dnes už na Facebooku nevydržal ani niekoľko hodín.

Ako nahlásiť príspevok alebo stránku s nevhodným obsahom?

V prípade podozrenia, že facebooková stránka príspevkami zavádza, alebo akýmkoľvek spôsobom porušuje všeobecné pravidlá, môžeš jej akcie nahlásiť. To môže prvotne viesť k pozastaveniu činnosti a po opakovaním porušení zásad až k zrušeniu stránky. Proces nahlasovania prebieha nasledovne:

Rovnaký postup je tak aplikovateľný aj pri jednotlivých príspevkoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP