Formát TEDx, ktorý vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ zrejme netreba nikomu podrobne predstavovať. Vo všeobecnosti sa však jedná o svetové podujatia, na ktorých sa stretávajú svetoví vedci, profesori či myslitelia, akými sú napríklad Bill Gates alebo James Cameron.

Napriek tomu, že najznámejšia konferencia každoročne prebieha v Amerike, táto platforma sa stala veľmi obľúbenou aj na našom území. Tento víkend sa totiž uskutočnila v poradí už šiesta TEDx konferencia v Trenčíne, kde sa stretlo množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorých myšlienky, nápady a činy sú hodné zdieľania. Takouto osobou je bezpochýb aj Martin Spano – expert na umelú inteligenciu, ktorého kniha sa na Amazone stala bestsellerom.

Keďže prvé videá budú k dispozícii až o niekoľko dní či týždňov a navyše v angličtine, Martin sa na svojej Facebookovej stránke rozhodol uverejniť prepis odkazu, ktorý chcel poslať do sveta a ktorý určite stojí za pozornosť. Vo svojom prejave sa venoval riešeniam klimatických zmien, pri ktorých by mohla byť využívaná aj umelá inteligencia.

Nenechaj si ujsť
Expert odkazuje všetkým: Do dvoch rokov nastane na Slovensku hlad po programátoroch umelej inteligencie

Klimatické zmeny vs. Umelá inteligencia: Ako môžu vyspelé technológie pomôcť zastaviť klimatické zmeny

Keď som bol malý chlapec, veľmi som ochorel. Môj imunitný systém nefungoval ako mal. Po stretnutí s inými deťmi som za krátky čas mal nevoľnosť, tak som musel žiť izolovane. Moji milujúci rodičia sa mi snažili všemocne pomôcť, navštívili sme mnohých lekárov. Predpísali mi silné lieky, po ktorých som bol úplne bez energie a chuti do života. Situácia sa zdala byť zúfalá, keď náš rodinný priateľ navrhol pobyt v prírode.

Opakovane som navštívil liečebné zariadenie v horách, kde som vdychoval čerstvý vzduch a veľa som sa pohyboval medzi zelenými stromami a divokými prúdmi riek. K prekvapeniu celej mojej rodiny ma tento pobyt v prírode za nejaký čas úplne vyliečil.

Pred niekoľkými rokmi som si opäť siahol na dno. Mal som hrozný syndróm vyhorenia. Nadmerné pracovné zaťaženie sa spojilo s nezdravým životným štýlom a disharmóniou v osobnom živote. Znova som sa cítil veľmi zle a moja váha výrazne klesla. Izoloval som sa a moje vyhliadky neboli ružové.

Našťastie som si spomenul, čo mi naposledy pomohlo a začal som znova tráviť viac času v prírode. Stal som sa vášnivým turistom. Chodil som do prírody každý deň po práci a prakticky každý víkend. Toto neobvyklé liečenie postupne vyriešilo všetky moje problémy, týmito slovami Martin začal svoj príspevok k téme ako riešiť klimatické zmeny prostredníctvom umelej inteligencie.

Robotické triedičky odpadov, ktoré majú množstvo výhod

Martin sa práve kvôli tomu, že mu príroda už viackrát pomohla rozhodol, že tentokrát pomôže on jej. Hlavným nástrojom v boji proti zmene klímy by tak mala byť umelá inteligencia, ktorá je založená na strojovom učení. Prvým problémom je to, že každý deň vyprodukujeme viac ako miliardu ton odpadu a problém nastáva aj v jeho spracovaní či recyklovaní.

Podľa Martina je riešením triedenie odpadu prostredníctvom robotov, ktorí sú trénovaní tak, aby rozpoznávali všetky kategórie či možné úrovne kontaminácie. Takzvané robotické triedičky sú navyše rýchlejšie ako ľudská pracovná sila, môžu pracovať nepretržite a zároveň dochádza aj k zníženiu zdravotných rizík.

Včasné predpovedanie prírodných katastrof

Napriek tomu, že prírodné katastrofy sa na našom území vyskytujú v menšej miere a rozsahu ako v iných krajinách, nič to nemení na tom, že sa stále jedná o obrovský problém, ktorý je potrebné riešiť. V tomto prípade vidí Martin opäť umelú inteligenciu ako možné riešenie. Predikčné nástroje AI by mohli byť využívanie na predpovedanie prírodných katastrof, nakoľko „čím skoršie a presnejšie sa varovanie dostane k orgánom a samotným ľuďom, tým viac životov a majetku sa môže zachrániť“, dodáva.

Veľkým problémom je aj odlesňovanie

Je všeobecne známe, že jedným z najvýznamnejších prispievateľov k zmene klímy je odlesňovanie, no aj v tejto oblasti sa podľa Martina dá efektívne využiť umelá inteligencia.

„Zvuk sa nahráva do cloudu, kde algoritmy AI zisťujú akékoľvek známky motorovej píly a upozorňujú miestne orgány. Iný prístup kombinuje použitie satelitných snímok a počítačového videnia. AI analyzuje satelitné snímky a hľadá známy model, ktorý ukazuje na možnú prípravu na odlesňovanie, ako je napríklad výstavba nových lesných ciest. Týmto spôsobom môžu miestne orgány nielen vidieť odlesňovanie, keď k nemu dôjde, ale ešte predtým, ako sa začne.“ 

S tým, že boj proti klimatickým zmenám je v súčasnosti čoraz potrebnejší súhlasí pravdepodobne každý. Otázkou však naďalej zostáva, ako tento problém vyriešiť čo najefektívnejšie. Aj na základe Martinovho vystúpenia na TEDx v Trenčíne sa zdá, že práve využitie nových technológií či umelej inteligencie môže byť skvelým riešením. Celý prepis Martinovho vystúpenia si môžeš prečítať na jeho Faceboovej stránke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú