Prekvapivé výsledky z mikrogravitácie

Najnovšie analýza publikovaná v žurnále Stem Cells Translational Medicine odhalila niekoľko prekvapivých rozdielov medzi vesmírnymi a pozemskými organoidmi. Organoidy, ktoré strávili mesiac vo vesmíre totiž vykazovali vyššiu expresiu génov spojených so zrením buniek, zatiaľ čo na Zemi zostali gény viac orientované na delenie buniek. To naznačuje, že bunky vo vesmíre sa síce delili pomalšie, ale dozrievali rýchlejšie.

Priebeh experimentu. Marotta et al., Stem Cells Transl. Med., 2024

Ďalším neočakávaným zistením bolo, že vesmírne organoidy vykazovali nižšiu expresiu génov spojených so stresom a zápalom. Tento jav môže byť dôsledkom stavu mikrogravitácie, ktorý podľa vedcov viac pripomína podmienky vo vnútri ľudskej lebky, než tie v kultivačných nádobách na Zemi.

Molekulárna biologička Jeanne Loring poznamenala, že „v mikrogravitácii neexistuje konvekcia, čo znamená, že veci sa nepohybujú tak, ako na Zemi. Myslím si, že vo vesmíre sú tieto organoidy bližšie k prirodzenému stavu mozgu. Netlačia na ne veľké množstvá kultivačného média či kyslíka – vytvárajú niečo ako miniatúrnu verziu mozgu.“

Budúcnosť výskumu mozgu vo vesmíre

Tieto zistenia naznačujú, že mikrogravitácia by mohla byť cenným prostredím na štúdium mozgových buniek v podmienkach, ktoré viac odrážajú realitu ľudského tela. Táto možnosť môže významne napomôcť vývoju liekov a terapií pre ochorenia, ako sú Alzheimerova choroba či Parkinsonova choroba.

Vedci plánujú pokračovať vo výskume a zamerať sa na oblasti mozgu, ktoré sú najviac postihnuté Alzheimerovou chorobou. Loring dodáva: „Chceme zistiť, či sa neuróny vo vesmíre spájajú iným spôsobom. Pri takýchto štúdiách sa nemôžeme spoľahnúť na predchádzajúcu prácu, pretože žiadna taká ešte neexistuje. Sme na úplnom začiatku – doslova na zemi, ale v oblakoch.“

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP