V súčasnosti sa čoraz potrebnejšie zníženie emisií či skvalitnenie ovzdušia stáva globálnym problémom. Veľký dôraz tomu začínajú dávať aj viaceré európske mestá, ktoré prichádzajú s konkrétnymi riešeniami. Tým najčastejším je snaha zakázať vstup do mesta benzínovým a naftovým vozidlám.
S takýmto odvážnym plánom prichádza aj ďalšia európska metropola – Amsterdam, kde chcú do roku 2030 úplný zakázať vozidlá so spaľovacími motormi, informuje portál CNN. Na druhej strane však snaha o odstránenie vozidiel obsahuje aj viacero podmienok, ktoré sú na splnenie tohto cieľa nevyhnutné.
Komplexný program
Splnenie plánu zároveň obsahuje aj viacero menších cieľov. Od budúceho roka napríklad v centre mesta dôjde k zákazu niektorých dieslových vozidiel. Od roku 2022 sa zákaz dotkne aj autobusov, nakoľko budú v centre mesta akceptované len tie, ktoré využívajú elektrický či vodíkový motor. Vďaka týmto opatreniam by sa tak malo docieliť, že do roku 2030 bude doprava v Amsterdame bez emisií, uvádza IamExpat.
Nenechaj si ujsť
Ďalší negatívny test: Elektromobily nie sú tak ekologické ako ich vnímame. Toto sú najmenej škodlivé autá
Mesto pevne verí, že vďaka odstráneniu emisií dôjde k zvýšeniu priemernej dĺžky života obyvateľov. Podobný princíp už začali uplatňovať aj iné európske metropoly, ktoré sa zaviazali, že do roku 2025 znížia počet alebo úplne zakážu dieselové motory v centre mesta. Skvelým príkladom je najmä Londýn či viaceré mestá v Nemecku.
Potrebné opatrenia
Opatrenia však zahŕňajú aj viacero potrebných vecí, ktoré bude potrebné doriešiť. V súčasnosti sa v Amsterdame nachádza 5 zón s nízkymi emisiami, no v blízkom čase je potrebné rozšíriť nielen počet zón, ale aj sprísniť ich predpisy. V neposlednom rade bude dôležitým krokom presvedčiť obyvateľov, aby prešli na elektrické vozidlá.
Zvýšený počet elektrických vozidiel však bude znamenať aj nutnosť zvýšenia počtu nabíjacích staníc. Momentálne je v Amsterdame registrovaných približne 17 000 elektromobilov, no v nasledujúcich troch rokoch sa očakáva až štvornásobný nárast. Splnenie celkového cieľa, na ktorý má Amsterdam približne 10 rokov, bude teda viac než náročný a potrebná bude aj politická či celospoločenská pomoc.
Teraz čítajú

Formula E odštartovala hrôzostrašne: Prvé preteky v Saudskej Arábii poznačil pokus o raketový útok

Nikola priznala podvody. Bývalý CEO zavádzal a klamal investorov

„Daň za emisie“ už aj vo Volkswagene. Nemci zvýšia ceny svojich spaľovákov podľa ich emisií

Posledná záchrana? Ďalší výrobca smartfónov chce predstaviť svoj elektromobil

Smeje sa Tesle, že nie je luxusnou značkou. Jej úhlavný konkurent mieri na burzu, no zatiaľ nevyrobil ani jediné auto
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA KVÍZ: Nič pre neznalých, spoznáš slávny program pre Windows z jedinej fotografie prostredia?

Po 5 rokoch zrazu zmena. Google hlási, že doterajšia kvalita v Google Fotkách bola zlá a máš si platiť za priestor

Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

Svetu hrozí klimatická katastrofa. Na jej odvrátenie nám ostáva 10 mesiacov, varuje OSN
