V súčasnosti sa čoraz potrebnejšie zníženie emisií či skvalitnenie ovzdušia stáva globálnym problémom. Veľký dôraz tomu začínajú dávať aj viaceré európske mestá, ktoré prichádzajú s konkrétnymi riešeniami. Tým najčastejším je snaha zakázať vstup do mesta benzínovým a naftovým vozidlám.

S takýmto odvážnym plánom prichádza aj ďalšia európska metropola – Amsterdam, kde chcú do roku 2030 úplný zakázať vozidlá so spaľovacími motormi, informuje portál CNN. Na druhej strane však snaha o odstránenie vozidiel obsahuje aj viacero podmienok, ktoré sú na splnenie tohto cieľa nevyhnutné.

Komplexný program

Splnenie plánu zároveň obsahuje aj viacero menších cieľov. Od budúceho roka napríklad v centre mesta dôjde k zákazu niektorých dieslových vozidiel. Od roku 2022 sa zákaz dotkne aj autobusov, nakoľko budú v centre mesta akceptované len tie, ktoré využívajú elektrický či vodíkový motor. Vďaka týmto opatreniam by sa tak malo docieliť, že do roku 2030 bude doprava v Amsterdame bez emisií, uvádza IamExpat.

Nenechaj si ujsť
Ďalší negatívny test: Elektromobily nie sú tak ekologické ako ich vnímame. Toto sú najmenej škodlivé autá

Mesto pevne verí, že vďaka odstráneniu emisií dôjde k zvýšeniu priemernej dĺžky života obyvateľov. Podobný princíp už začali uplatňovať aj iné európske metropoly, ktoré sa zaviazali, že do roku 2025 znížia počet alebo úplne zakážu dieselové motory v centre mesta. Skvelým príkladom je najmä Londýn či viaceré mestá v Nemecku.

Potrebné opatrenia

Opatrenia však zahŕňajú aj viacero potrebných vecí, ktoré bude potrebné doriešiť. V súčasnosti sa v Amsterdame nachádza 5 zón s nízkymi emisiami, no v blízkom čase je potrebné rozšíriť nielen počet zón, ale aj sprísniť ich predpisy. V neposlednom rade bude dôležitým krokom presvedčiť obyvateľov, aby prešli na elektrické vozidlá.

Zvýšený počet elektrických vozidiel však bude znamenať aj nutnosť zvýšenia počtu nabíjacích staníc. Momentálne je v Amsterdame registrovaných približne 17 000 elektromobilov, no v nasledujúcich troch rokoch sa očakáva až štvornásobný nárast. Splnenie celkového cieľa, na ktorý má Amsterdam približne 10 rokov, bude teda viac než náročný a potrebná bude aj politická či celospoločenská pomoc.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom