Vodík je akýmsi synonymom predstavy o novej ére čistej energie, nulových emisiách a revolúcii v priemysle, najmä v oblasti výroby ocele. Predstavuje sľubné riešenie, ako si ľudstvo môže udržať svoj životný štýl bez zvyšovania globálnej teploty. Táto vízia má však aj svoje tienisté stránky.

Výroba zeleného vodíka znamená elektrolýzu vody, pri ktorej sa rozkladá na vodík a kyslík pomocou elektrickej energie. Ak je táto energia vyrábaná z fosílnych palív, výsledný vodík nemožno považovať za ekologický. Elektrolýzne zariadenia navyše spotrebujú obrovské množstvo elektriny a v mnohých častiach sveta nie je dostatok obnoviteľných zdrojov energie na ich napájanie. Okrem toho je cena zeleného vodíka stále trojnásobne vyššia ako cena tzv. šedého vodíka, ktorý sa vyrába zo zemného plynu. O téme informoval portál Clean Technica.

 

Obrovské zásoby

Saudská Arábia sa však na budúcnosť pozerá s perspektívou diverzifikácie svojho hospodárstva. Krajina, ktorá desaťročia profitovala z predaja ropy, plánuje prechod na výrobu a export zeleného vodíka. Na klimatickom summite COP 29 vo vlaňajšom roku vo februári oznámil generálny riaditeľ NOEM Green Hydrogen Company, Wesam Al-Ghamdi, že najväčšia továreň na výrobu zeleného vodíka na svete začne výrobu v decembri 2026. Projekt využíva výhradne energiu zo slnka a vetra na pohon 2,2-gigawattového elektrolyzéra, ktorý bude nepretržite vyrábať vodík.

Saudská Arábia má obrovské zásoby solárnej a veternej energie, čo jej umožňuje znížiť náklady na výrobu vodíka a spraviť ho konkurencieschopným. „Máme bohaté zdroje solárnej a veternej energie, čo nám poskytuje cenovú výhodu,“ uviedol Al-Ghamdi. Tento faktor by mal zabezpečiť nižšiu cenu vodíka v porovnaní s ostatnými svetovými dodávateľmi, hoci otázku, či bude lacnejší ako súčasný šedý vodík, ponechal otvorenú.

Freepik (Úrava redakcie)

Projekt je súčasťou futuristického megamesta NEOM, ktoré sa buduje na severozápade Saudskej Arábie a jeho dokončenie sa očakáva v roku 2040. NEOM s rozlohou vyše 26 000 km² bude zahŕňať plávajúci priemyselný komplex, globálny obchodný uzol, turistické rezorty a lineárne mesto poháňané výhradne obnoviteľnými zdrojmi energie. Tento ambiciózny projekt je súčasťou vízie Saudskej Arábie do roku 2030, ktorej cieľom je znížiť ekonomickú závislosť krajiny od ropy a rozvíjať nové odvetvia, ako sú obnoviteľné zdroje energie, turizmus a technológie.

S narastajúcim celosvetovým záujmom o vodík sa Saudská Arábia snaží využiť svoje výhody a etablovať sa ako významný hráč v tejto oblasti. NGHC uzavrela 30-ročný distribučný kontrakt so spoločnosťou Air Products, ktorá bude jej zelený vodík dodávať na medzinárodné trhy vo forme amoniaku, čím sa uľahčí jeho preprava a distribúcia.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP