Rusko spustí pilotnú fázu používania digitálneho rubľa skôr ako sa pôvodne čakalo, informuje Reuters. Odvoláva sa na ruskú centrálnu banku, ktorá v stredu potvrdila plány zaviesť digitálny rubeľ v predstihu oproti pôvodnému plánu.

Európa sa bojí jeho úspechu

Digitálny rubeľ čaká pilotná testovacia fáza medzi skutočnými zákazníkmi na reálne finančné transakcie už v apríli budúceho roka. Dovtedy budú digitálnu menu krajiny testovať vybrané finančné inštitúcie.

Do projektu sa doposiaľ zapojilo najmenej 12 ruských bánk vrátane štátom podporovaných gigantov ako Sberbank a VTB, rovnako však aj veľké súkromné a komerčné banky Tinkoff Bank, Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank či TKB.

Cieľom zavedenia digitálneho rubľa je zvýšiť dostupnosť elektronických platieb a zároveň efektívne znížiť ich nákladnosť. Digitálny rubeľ však Rusku umožní aj obnoviť medzinárodný systém platieb, oblasť, ktorú vo veľkom ochromilo vylúčenie krajiny zo systému medzibankových platieb SWIFT v dôsledku rozsiahlych ekonomických sankcií.

Euronews síce upozorňuje, že využitie digitálneho rubľa na medzinárodné platby bude závisieť od ochoty krajín akceptovať menu bez konverzie na dolár, približuje však, že v prípade úspešného zavedenia digitálnej kryptomeny Rusko môže získať silný nástroj aspoň na čiastočné obchádzanie zavedených sankcií. Západu sa v prípade fungujúceho systému naopak výrazne skomplikujú možnosti vytvárať na Kremeľ efektívny tlak.

V hre aj úplná legalizácia kryptomien

Ambície Ruska vymaniť sa spod sankcií nesiahajú len po digitálny rubeľ. Kremeľ podľa Reuters zvažuje aj legalizáciu kryptomien, čo minulý týždeň potvrdil minister priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Denis Manturov.

Podľa Manturova tému legalizácie kryptomien pozorne skúma centrálna banka a vláda. Vo vyjadrení dodal, že kryptomeny v krajine „budú skôr či neskôr v nejakej podobe s určitosťou implementované„.

Freepik

Ide o zásadný obrat v rétorike, keďže ešte v nedávnej minulosti krajina legalizáciu kryptomien nepripúšťala. Odmietavý postoj vtedy odôvodňovala obavami pred praním špinavých peňazí či financovaním terorizmu.

Čítal si už? 
Alternatíva je tu: Kryptomeny zadupe, štátom vráti kontrolu. Digitálne euro vystrašilo Slovákov – čo všetko prinesie?

Legalizáciou kryptomien by Rusko rovnako získalo nástroj na obchádzanie obmedzení v domácom i medzinárodnom platobnom styku. Odhaduje sa, že aktíva Rusov v kryptomenách presahujú 20 miliárd dolárov.

Rusko zďaleka nie je prvou krajinou, ktorá sa chystá na spustenie vlastnej digitálnej meny. V skúšobnej fáze sa v súčasnosti nachádza digitálne euro, plány na vlastnú kryptomenu v podobe e-krona majú aj Švédi, ktorí už pilotný projekt rovnako aktívne testujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP