Bezpečnosť pri práci s internetom je jedným z najviac prehliadaných aspektov nášho každodenného života. Dôkazom je aj existencia veľkého množstva falošných e-shopov a iných podvodných webov, na ktoré naletel nejeden Slovák.

Nové pravidlá, vyššia bezpečnosť

Nebezpečenstvo však predstavujú nielen podvodné weby, ale aj niektoré škodlivé produkty, ktoré sa dostanú do ponuky e-shopov, prípadne na predajné pulty kamenných predajní.

Freepik (Úprava redakcie)

S cieľom v maximálnej možnej miere ochrániť spotrebiteľov teraz prišiel Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov (IMCO) s novými pravidlami, ktoré výrazným spôsobom zasiahnu do činnosti internetových a kamenných obchodov. Na tému upozornil Európsky parlament na svojom webe.

IMCO schválilo zmeny na zvýšenie bezpečnosti výrobkov predávaných v EÚ, pričom 41 poslancov hlasovalo za prijatie nového návrhu, jeden bol proti a dvaja sa zdržali hlasovania.

Už len “bezpečné” produkty

E-shopy a klasické predajne by vo svojej ponuke mali ponúkať už len produkty, ktoré spĺňajú tie najvyššie bezpečnostné požiadavky.

Jednou z priorít bolo aj posilnenie bezpečnostných požiadaviek na výrobky s ohľadom na „špecifické riziká“, ktoré najviac ohrozujú tú najzraniteľnejšiu skupinu spotrebiteľov, vrátane detí a osôb so zdravotným postihnutím.

Pri produktoch by sa mali teda zvažovať aj rôzne technologické aspekty, ktoré by mohli mať negatívny dopad na duševné zdravie detí.

Vysoké pokuty

Prijatý návrh v súlade s nedávno schváleným zákonom o digitálnych službách (DSA), ktorý má zabezpečiť prísnejšiu reguláciu online platforiem a väčšiu ochranu spotrebiteľov, tiež nariaďuje e-shopom zriadiť kontaktné miesta, ktoré by urýchlili komunikáciu predajcov s dozornými orgánmi a spotrebiteľmi.

Dozorné orgány môžu tiež internetovým predajniam prikázať odstrániť nebezpečné produkty zo svojej ponuky, pričom ukončiť predaj daného produktu musia už do jedného dňa od prijatia varovania. Na identifikáciu nebezpečných produktov poslúžia aj náhodné kontroly.

Poslanci tiež navrhli, aby bol celý systém Safety Gate (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkov) zmodernizovaný a urýchlil identifikáciu nebezpečných produktov.

Pravidlá sa nedotýkajú len predajcov

Nové pravidlá sa však nedotýkajú iba predajcov, ale aj hospodárskych subjektov, teda výrobcov, dovozcov a distribútorov, ktorí budú pri uvádzaní produktov na trh EÚ musieť dodržiavať nové bezpečnostné pravidlá.

Ak dané hospodárske subjekty nepochádzajú z EÚ, budú musieť v rámci EÚ stanoviť zodpovednú osobu, prípadne miesto, na ktorých ich môže dozorný orgán zastihnúť.

V prípade nerešpektovania uvedených pravidiel hrozia sankcie až do výšky 4 % ročného obratu danej firmy.  Hoci tento návrh už výbor IMCO stihol schváliť, pred vstúpením do platnosti bude musieť prejsť aj hlasovaním Európskeho parlamentu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú