Európska únia sa opäť chystá klepnúť po prstoch veľkým firmám ako je Apple, Google či Meta, informuje MacRumors. Hlavne v prípade giganta z Cupertina však nový Balíček digitálnych služieb zrejme zásadne zmení spôsob, akým dnes funguje iOS a smartfóny Apple iPhone.

Európsky parlament totiž formálne prijal súčasti známejšie ako Digital Markets Act (DMA) a Digital Services Act (DSA) a ich požiadavky sú naozaj zásadné.

Už nič vlastné, App Store nebude jediná alternatíva

Nariadenie napríklad vyžaduje, aby bolo možné inštalovať aplikácie aj z obchodov tzv. tretích strán, inak povedané, aj mimo App Store. EÚ zrejme prekáža, že Apple si prostredníctvom neho berie podstatnú časť sumy z každej zakúpenej aplikácie a obmedzuje tak konkurenciu. Na Androide je situácia iná, tam okrem Google Play môžeš použiť aj Amazon Store, obchod Aurora či aplikáciu prosto stiahnuť z internetu ako .apk súbor.

Apple však argumentuje, že dôslednou filtráciou aplikácií a odrezaním iPhonov či iPadov od neautorizovaných obchodov používateľov chráni pred vírusmi a malvérom. Bude teda zaujímavé sledovať reakcie na tieto nariadenia – a to nielen zo strany Apple, ale aj koncových používateľov.

Druhý bod sa týka aj kauzy Apple vs. Epic, respektíve známej hry Fortnite. EÚ teraz bude vyžadovať, aby sme za obsah v aplikácií mohli platiť aj cez oficiálne stránky vývojárov alebo akokoľvek inak. Toto by Apple odrezalo od veľkého zdroja príjmu, keďže si berie aj časť poplatkov za každú transakciu v podobe mesačného predplatného či in-app nákupu skinov a podobne – teda všetkého, čo zaplatíš priamo cez iPhone a App Store.

Matúš Mitro/FonTech

iMessages zrejme prídu na Android

Nemenej kontroverzný je bod, ktorý umožňuje vývojárom integrovať svoje chatovacie aplikácie alebo apky pre videohovory s tými, ktoré patria priamo veľkým gigantom.

Má sa tak za to, že služby ako iMessages a FaceTime bude musieť Apple otvoriť a sprístupniť ich aj na PC či Android, a čo viac, zrejme aj cez iné ako oficiálne aplikácie.

Aj NFC a všetok hardvér

Už len čerešničkou na torte je otvorenie NFC, respektíve akejkoľvek hardvérovej súčasti iPhonov všetkým. Toto však už začal Apple robiť aj sám.

Apple, respektíve aj Google (Android) a všetci iní výrobcovia mobilov budú musieť umožniť odinštalovanie všetkých natívnych aplikácií a tiež zmenu východzieho hlasového asistenta. Vieš si predstaviť, že by si namiesto Siri na iPhone používal Asistenta Google alebo Amazon Alexa? To všetko sa zrejme stane realitou.

Apple

Podľa DMA zas nebudú môcť giganti nútiť zákazníkov a ostatných výrobcov hardvéru používať ich webové prehliadače (Safari, Chrome) alebo ich jadrá, ak si napríklad cez Facebook, Instagram či ľubovoľnú inú aplikáciu otvoríš nejakú webovú stránku.

V zoznamoch aplikácií či produktov na webe už nebudú môcť byť tie „vlastné“ radené úplne hore, alebo dostávať akékoľvek preferenčné zaobchádzanie.

Snaha vybabrať s EÚ vyjde draho

Podľa Macrumors hrozia za ignorovanie pravidiel mastné pokuty, a to až do 10 % z celosvetového ročného obratu technologického giganta. Zatiaľ nie je úplne jasné, kedy začnú nové pravidlá platiť, no všetko je už na stole v konkrétnej podobe. Európska komisia všetko navrhla ešte v roku 2020 a teraz, po schválení v Európskom parlamente, príde návrh na stôl zástupcom členských štátov v Rade EÚ. Teoreticky by všetko mohlo platiť už na jeseň tohoto roka, odhaduje BGR.

A hoci treba pripomenúť, že nariadenia budú musieť dodržiavať všetci tzv. gatekeeperi, teda firmy s dominantným postavením na trhu, je jasné, že zasiahnu najmä Apple, ktorý preferoval prísne obmedzenia toho, čo môžu a nemôžu robiť jeho vývojári aplikácií. Aj z tohto dôvodu je pravdepodobné, že Apple dostane určité výnimky, respektíve neskoršie termíny, aby svoje služby stihol upraviť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP