Aktualizované: Na tohtotýždňovom zasadnutí odhlasoval Európsky parlament zámere presadiť jednotnú nabíjačku s USB-C konektorom pre smartfóny a iné malé mobilné zariadenia. Stalo sa tak aj s podporou slovenských europoslancov, informuje TASR.

Cieľom europarlamentu je zjednodušiť používanie rôznych mobilných telefónov, tabletov a digitálnych fotoaparátov jedným používateľom, ktorý tak doma alebo na cestách nebude musieť manipulovať s rôznymi káblami.

Ivan Štefanec (KDH) patrí medzi troch europoslancov, ktorí stáli za vznikom iniciatívy zaviesť jednotnú nabíjačku pre všetky elektronické zariadenia. Tvrdí, že to zjednoduší život ľuďom, zníži náklady a bude šetriť životné prostredie. „Všetko čo sa nabíja elektronicky, by malo mať jednotnú nabíjačku. Tento návrh už bol schválený a ide na rokovania s členskými krajinami a Európskou komisiou,“ spresnil.

Dodal, že ak tieto rokovania budú úspešné, do roku 2024 bude v celej EÚ jednotná nabíjačka. Štefanec vyjadril nádej že po vzore EÚ sa touto cestou vyberie aj ostatný svet, napríklad USA, čo by nevyhnutne zahŕňalo aj firmu Apple. „Pretože odpad z káblov je enormný a je možné ho znížiť,“ uviedol.

Apple zostáva otázkou

Štefanec uviedol, že niektorí výrobcovia lobujú proti tomuto návrhu už niekoľko rokov, najmä spoločnosť Apple, ktorá má svoj vlastný typ nabíjačiek, ale EP bráni záujmy občanov a nie výrobcov. „Ale komunikujeme s výrobcami a vysvetľujeme im, že je to nutné,“ povedal. Vyjadril nádej, že členské štáty EÚ odolajú nátlaku zo strany výrobcov.

Michal Wiezik (PS) víta možnosť používať iba jeden typ nabíjačky, prípadne nemať povinnosť kúpiť si nabíjačku spolu s elektronickým zariadením, ak už taký typ nabíjačky vlastní. „To, že sa táto legislatíva tak dlho pripravovala, je logické aj z toho hľadiska, že zasahuje mnohých výrobcov a ich zaužívané výrobné postupy. Musia sa dohodnúť na jednom type koncovky nabíjačky, čo znie ako banalita, ale v skutočnosti je to veľký ekonomický problém,“ vysvetlil.

Verí však, že po dlhých rokoch snáh sa EP blíži k záveru, pričom pozícia europoslancov je ambicióznejšia ako pôvodný návrh eurokomisie, lebo rozširuje počet zariadení, ktoré budú musieť mať jednotnú nabíjačku. EP dokonca apeluje na podporu bezdrôtového nabíjania, čo by bol ďalší krok na zníženie elektronického odpadu. Wiezik víta aj snahu, aby sa elektronické zariadenia predávali bez nabíjačky, tie by si každý spotrebiteľ dokúpil podľa vlastného rozhodnutia.

Martin Hojsík (PS) zdôraznil, že je až absurdné, že takúto záležitosť treba riešiť celoeurópskym zákonom. To však podľa neho naznačuje, že trh je nedokonalý a že treba riešiť dosahy na životné prostredie, a to aj zjednotením typológie nabíjacích zariadení pre elektronické prístroje. Presadiť USB koncovku ako štandard pre nabíjačky považuje za vynikajúce riešenie, lebo sa dá ňou nabíjať notebook rovnako ako tablet alebo mobil. „Ja som dúfal, že s tým výrobcovia prídu sami, ale odpor, špeciálne zo strany spoločnosti Apple, je príliš veľký. Tak bude treba zaviesť reguláciu a tlačiť aj v tejto oblasti do štandardizácie,“ vysvetlil.

Pôvodný článok z 25. apríla: Európsky parlament už dlhšiu dobu pracuje na návrhu zákona, ktorý by donútil technologické spoločnosti používať iba jeden typ nabíjačky pre všetky zariadenia.

Jeho cieľom je postupné znižovanie množstva elektronického odpadu a zároveň zjednodušenie používania smartfónov, tabletov či digitálnych fotoaparátov pre nás, koncových zákazníkov, ktorí dnes musíme doma skladovať a prípadne aj nosiť množstvá káblov či redukcií. Faktom ale je, že prvé diskusie o jednotnom štandarde sa datujú ešte dávno pred rok 2020.

Veci sa však pravdepodobne konečne pohnú dopredu. V stredu sa totiž podarilo výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa prijať najnovšie znenie smernice, pričom 41 členov hlasovalo za a len dvaja boli proti.

Už len USB-C

Vďaka novým pravidlám teda pri kúpe „stredne veľkého elektronického zariadenia“, čo je kategória, do ktorej radíme: smartfóny, tablety, digitálne fotoaparáty, prenosné reproduktory, slúchadlá, náhlavné súpravy a vreckové herné konzoly, už nebudeš potrebovať novú nabíjačku. Všetky vymenované produkty budú musieť podporovať univerzálnu koncovku USB-C, bez ohľadu na to, kto je ich výrobca.

Freepik (Úprava redakcie)

Výnimku budú tvoriť iba drobné elektronické zariadenia, do ktorých sa USB-C z technických dôvodov nezmestí – sem patria inteligentné hodinky, zariadenia na sledovanie zdravotného stavu a zariadenia na sledovanie športových výkonov. Tieto produkty sa už dnes zvyknúť nabíjať skrz rôzne bezdrôtové technológie alebo kolísky.

Bolo by však nepochybne fajn, ak by aj tie končili jednotným USB-C konektorom, vďaka ktorému by sa aspoň dali pripojiť do bežných nabíjacích adaptérov.

Krabice môžu dostať nové nápisy ohľadom nabíjania 

Ďalšia zaujímavá zmena, s ktorou sa môžeš už čoskoro stretnúť pri kúpe elektroniky, bude jasné uvedenie možností jeho nabíjania priamo na krabici. Medzi informáciami by sa malo nachádzať to, akým spôsobom sa produkt nabíja a tiež to, aké nabíjacie príslušenstvo sa nachádza v jeho balení (a teda, čo si budeš musieť dokúpiť zvlášť, alebo nie).

Ako iste vieš, niektorí výrobcovia už ku svojim smartfónom nepribaľujú adaptér, ale iba kábel. V budúcnosti však možno zájdeme do ešte väčších extrémov, pričom celé nabíjacie príslušenstvo si budeš musieť ku zariadeniu dokupovať samostatne, alebo siahnuť po kabeláži, ktorú už máš doma – v rámci šetrenia životného prostredia.

Kedy budú nové pravidlá schválené? 

Európsky parlament plánuje schváliť nový návrh zákona už na májovom plenárnom zasadnutí, pričom poslanci majú bezprostredne potom začať rokovať s jednotlivými vládami Európskej únie na konečnej podobe právnych predpisov. Aj keď je teda nový zákon čoraz bližšie, stále nie je dokončený a zatiaľ nevieme, kedy vstúpi do platnosti.

9to5Mac/YouTube

Dôležité je tiež poznamenať, že Európsky parlament sa pokúša zjednotiť nabíjacie konektory pre elektronické zariadenia už viac ako desať rokov, avšak do dnešného dňa nebol úspešný.

Medzi spoločnosti, ktoré s tým majú azda najväčší problém, patrí jednoznačne Apple. Táto firma používa v iPhone či v slúchadlách AirPods svoj vlastný 9-pinový nabíjací Lightning konektor, nad ktorého certifikáciou má plnú kontrolu. Aj preto sa ho nechce vzdať za modernejší štandard USB-C, ktorý by používateľom priniesol rôzne benefity, no zároveň znamenal „prehru“ pre tím okolo Tima Cooka.

Ak však EÚ schváli nový zákon, výrobca pravdepodobne nebude mať na výber – pokiaľ nesiahne po extrémnom riešení a nabíjacie konektory zo svojich zariadení neodstráni úplne.

Screenshot / YouTube / MKBHD

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú