V priebehu včerajšieho dňa otriasla celou Európou správa o atentáte na premiéra Roberta Fica. Keďže v súčasnosti je situácia v online prostredí poriadne vyhrotená, udalosť takýchto závažných rozmerov sa môže stať terčom pre šírenie rôznych dezinformácií. Ako informoval portál Techcrunch, Európska komisia dnes vydala v súvislosti s nepravdivými informáciami dôležité stanovisko.

Európska komisia monitoruje šírenie falošných správ

Zástupcovia Európskej únie, ktorí dozerajú na dodržiavanie zákona o digitálnych službách (DSA), vo štvrtok uviedli, že pozorne monitorujú dezinformačné kampane na sociálnej sieti X po stredajšej streľbe na premiéra Roberta Fica. Niet divu, že si EÚ zobrala na paškál práve sociálnu sieť vlastnenú Elonom Muskom. Bývalý Twitter sa dostal do hľadáčika kompetentných v poli pôsobnosti DSA ešte v decembri.

Zodpovedné osoby od konca minulého roka formálne vyšetrujú X v súvislosti s dezinformáciami v občianskom diskurze a efektivitou moderovania obsahu „Community Notes“ na platforme. Dosiaľ však nebolo v tejto veci rozhodnuté.

Hrozia mastné pokuty

Samotný Musk včera osobne reagoval na príspevok sociálnej siete X, ktorý uverejnil vplyvný pravicový politik Ian Miles Cheong. Ten sa sa snažil spojiť stredajšiu streľbu s názormi, ktoré Fico zastáva a odmieta plán Svetovej zdravotníckej organizácie voči prevencii ďalších pandémií.

Vysoký predstaviteľ Európskej komisie, ktorý bol požiadaný o reakciu na vývoj situácie v rámci tematicky odlišného brífingu potvrdil, že monitorujú obsah platformy a analyzujú, či existujú „akékoľvek dodatočné dôkazy“ týkajúce sa účinnosti opatrení X na zmiernenie dezinformácií. Prípad súvisí s prebiehajúcim vyšetrovaním EÚ.

Techcrunch pripomína, že porušenie zákonov DSA môže byť sankcionované pokutami až do výšky 6% celosvetového ročného obratu danej spoločnosti.

Šíria sa prvé dezinformácie

Podľa Denníka N „Ruské štátne médiá tvrdili, že politickou motiváciou streľby bola Ficova kritika proukrajinskej pomoci“. Portál Demagog.sk upozornil, že na sociálnych sieťach koluje nepravdivá informácia v podobe fotografie z istej udalosti, na ktorej je údajne vyobrazený Martin Michal Šimečka s atentátnikom.

Fotka bola vyhotovená v roku 2019 a je z krstu útočníkovej knihy. V skutočnosti je na nej krstný otec knihy, muž sa pritom na Šimečku ani zďaleka nepodobá. „Príspevky sme v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé,“ uvádza Demagóg.sk.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú