Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ciele Európskej únie o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 sú veľmi ambiciózne a podľa posledných správ spoločnosti Ember sme na veľmi dobrej ceste. Elektrická energia vyrobená z obnoviteľných zdrojov konečne dosiahla vyššie čísla, ako energia získaná z fosílnych palív.

Vôbec poprvýkrát sme tak dokázali v Európe vytvoriť počas šesťmesačnej periódy viac energie z obnoviteľných zdrojov, než z elektrární na fosílne palivá. Veterné, solárne, vodné či bioenergetické elektrárne za posledných 6 mesiacov vyrobili celkovo 40 % energie, zatiaľ čo prostredníctvom fosílnych palív sme získali 34 % celkovej energie.

Podeľ energie z obnoviteľných zdrojov vzrástol za posledný polrok o 11 %, pričom za tento nárast môže najmä spustenie množstva nových solárnych a veterných elektrární. Iba tieto dva zdroje obnoviteľnej energie vzrástli na 21 % celkovej výroby v Európe, čo je doterajší rekord.

V niektorých krajinách je však podiel energie získanej zo Slnka či vetra ešte vyšší. Najlepšie je na tom Dánsko (64 %), Írsko (49 %) a Nemecko (42 %). Podiel energie získanej z fosílnych palív sa za polrok prepadol o 18 %. Za tento fakt môže rozvoj „zelených“ elektrární a taktiež pokles dopytu energie počas pandémie koronavírusu.

Dopyt po fosílnych palivách zaznamenal drastický prepad – výroba uhlia v Európe klesla o 32 % a výroba plynu o 6%. Celkovo tieto zmeny prispeli k zníženiu emisií CO2 v Európe o neuveriteľných 23 %.

Keď sa však pozrieme na vývoj u nás, môžeme vidieť, že energia získaná z uhlia klesla aj na Slovensku. Mierne však stúpol podiel energie získanej z plynu a taktiež z jadrových elektrární. Celkový podiel energie získanej zo Slnka a vetra je u nás zatiaľ extrémne nízky a dosahuje len 2,1%.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú