Drvivá väčšina moderných modelov má konštrukciu, ktorá bežnému používateľovi neumožňuje vymeniť si batériu bez návštevy servisu. To sa však môže časom zmeniť vďaka Európskej únii. Nový návrh chce EÚ prezentovať už o pár týždňov a vo výsledku by mal umožniť jednoduchú výmenu batérií v smartfónoch či ďalších prenosných zariadeniach, informuje XDA-Developer s odvolaním na Het Financieele Dagblad

Doby, kedy sme si dokázali vymeniť batériu v našich smartfónoch, sú už dávno preč. Výrobcovia už nejaký ten rok vo väčšine prípadov nechcú, aby sa bežný používateľ dostal do zariadenia a mohol vykonať aj tak jednoduchý servis, na aký boli mnohí v minulosti zvyknutí. S nástupom nových hliníkových a neskôr aj sklenených konštrukcií sa však táto možnosť nadobro vytratila. Jedným z mála výrobcov, ktorý takúto možnosť pred časom poskytoval, bolo kórejské LG vo svojom modeli G5.

TalkAndroid/YouTube

Ostatné spoločnosti pri takmer všetkých smartfónoch používateľovi nedovolili svojpomocne vymeniť akumulátor bez použitia ďalších špeciálnych nástrojov. S tým sa však bude snažiť bojovať Európska únia, ktorá prinesie návrh na zjednodušenie výmeny batérií v smartfónoch, tabletoch či bezdrôtových slúchadlách. Stať sa tak môže už v polovici marca, informuje Android Authority. Zatiaľ ide iba o prvé kroky, ktoré majú pomôcť koncovým používateľom, no nie je zaručené, že bude takáto zmena schválená.

Efektívnejšia recyklácia a jednoduchší servis smartfónov

Len nedávno sa únia angažovala aj v prípade zavedenia jednotného nabíjacieho portu. Pre niektorých výrobcov by to znamenalo prechod z doterajších konektorov na nový typ USB-C, hoci doteraz napríklad taký Apple využíva v iPhonoch svoj Lightning konektor. Novým návrhom pre jednoduchšiu výmenu batérií však chce EÚ zjednodušiť a zefektívniť aj celkovú recykláciu spomínaných zariadení.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Takmer týždňová výdrž smartfónov a 1000 km dojazd elektromobilov. Nové batérie prinesú najväčšiu revolúciu doteraz

Zároveň chce dosiahnuť, aby výrobcovia ponúkali na svoje produkty dlhšiu záručnú dobu či lepší prístup k informáciám o oprave zariadení. To je však aktuálne v niektorých prenosných elektronických zariadeniach takmer nemožné. Stačí si spomenúť na bezdrôtové slúchadlá ako Apple AirPods či podobné modely, ktoré sú v prípade poruchy prakticky neopraviteľné a ide o „jednorázovú“ elektroniku.

iFixit/YouTube

Novými nariadeniami by mohla EÚ ovplyvniť recykláciu týchto produktov, no okrem toho by chcela dosiahnuť aj zlepšenie recyklácie samotných obalov. Každý výrobca by tak mohol v budúcnosti informovať na balení o tom, koľko mikroplastov sa dostane do prírody pri výrobe konkrétneho balenia. Ďalším bodom nového návrhu únie je vypracovať systém pre zber starých smartfónov, tabletov a nabíjacích adaptérov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP