Mnoho dnešných smartfónov v prémiovom segmente ponúka skutočne pozoruhodnú výbavu, no máloktorý z nich nesie v sebe čistý Android. Vrcholovým dielom otca tohto operačného systému je nový Essential Phone.

Pre niektorých používateľov môže byť menšou nevýhodou aj napriek nadupanej výbave prítomnosť rôznych grafických nadstavieb a úprav od výrobcov. Samsung do svojej S8-čky vložil nadstavbu Samsung Experience, LG ponúka svoje UX a od Xiaomi máme zasa znáe MIUI. Odpoveďou pre milovníkov čistého Androidu je Essential Phone priamo od otca Androidu, ktorý si pri jeho návrhu dal záležať na každom detaile. Ponúka mnohé vlastnosti, ktoré sú v modernom, prémiovom smartfóne takmer nevyhnutné a za cenu zhruba 600 € je tak veľmi lákavým kúskom.

Oplýva krásnym dizajnom

zdroj fotografie: BI

Spracovanie smartfónu je na prvotriednej úrovni a titánová konštrukcia s keramickou zadnou stenou len potvrdzujú jeho umiestnenie v kategórií prémiových modelov. IPS displej s uhlopriečkou 5,71“ prináša bohaté farby a používateľovi vďaka rozlíšeniu až 2560 x 1312 pixelov neunikne žiaden detail. Navyše sa vyznačuje skvelým pomerom k prednej strane a minimálnymi rámikmi.

Keramická zadná časť vyzerá úchvatne

zdroj fotografie: BI

Zadnej stene absentuje jedine logo výrobcu. Ani to však nie je na škodu, pretože mu to len dodáva na elegancii.

Perfektne spracovaná keramika so zrkadlovým leskom

zdroj fotografie: BI

Veľkou nevýhodou zadnej steny je však náchylnosť na odtlačky a škrabance. Zatiaľ žiadna spoločnosť pre Essential Phone nevyrobila ochranný kryt, a tak neostáva majiteľom nič iné, iba si naň dávať sakramentský pozor. Titánová konštrukcia je síce odolnejšia ako jej hliníkové či sklenené varianty, no používateľ sa na zadnej strane zrejme predsa len poškodeniam časom nevyhne.

Viac ako len základ

zdroj fotografie: BI

Pri zadnej časti tohto skvostu ešte chvíľu ostaneme. Používateľa totiž už na prvý pohľad rozhodne zaujme duálny fotoaparát a samozrejme nechýba ani snímač odtlačkov prstov. Napravo od snímačov fotoaparátu sú dva magnetické konektory, ktoré slúžia na pripojenie príslušenstva, ako napríklad 360° kamery. Zostava duálneho fotoaparátu prináša 13 MPx snímače a znova sú vyhotovené v RGB a monochromatickej verzii. Čo sa týka snímača odtlačkov prstov, svojou rýchlosťou sa na OnePlus 5 nechytá, no prvé testovania odhalili, že je lepší ako ten v Samsungu Galaxy S8.

Duálny fotoaparát s poriadnymi kvalitami

zdroj fotografie: BI

Kombinácia farebného a monochromatického (čierno-bieleho) snímača pri fotografovaní vytvorí dvojicu fotiek, pričom jedna ponúka všetky farby a druhá zasa len čiernu a bielu, no zároveň je svetelnejšia. Vo výsledku sa tieto snímky skombinujú, čím sa vytvorí skvelý záber plný farieb a svetla.

Schopnosti monochromatického snímača dokazuje aj táto fotka

zdroj fotografie: BI

Magnetické piny pre doplnkové príslušenstvo

Essential Phone nie je len obyčajným smartfónom. Vďaka magnetickým konektorom bude môcť využívať moderné doplnkové zariadenia aj o nejaký ten čas. Pripojiť je možné napríklad 360° fotoaparát či bezdrôtový nabíjací dock. Aj to môže byť dôvodom, prečo nie je pre tento smartfón vyrábaný ochranný kryt.

Spodok nesie užitočnú výbavu

zdroj fotografie: BI

Na spodnej strane môžeme nájsť moderný USB-C port pre nabíjanie a prenos dát, pričom vedľa neho nechýba mriežka reproduktora. Márne by sme hľadali jedine 3.5 mm audio jack. To však neznamená, že je tento model odolný voči vode ako jeho rivali. Samozrejme mu nechýba ani slot pre SIM kartu a pamäťovú microSD kartu, no vďaka 128 GB internému úložisku ju len zrejme málokto využije.

Zrkadlový povrch nájdeme aj na bokoch smartfónu

zdroj fotografie: BI

Takéto prémiové spracovanie mu síce pridáva luxusnejší vzhľad, no okraje v pravom uhle nie sú príliš ideálne na pohodlné držanie.

Klasické rozmiestnenie tlačidiel

zdroj fotografie: BI

Ako u mnohých iných smartfónov, aj u Essential Phone na pravej strane nájdeme tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania.

Notifikačná LED dióda je precízne ukrytá

zdroj fotografie: BI

Po príchode nových upozornení by sme len ťažko hľadali notifikačnú diódu v dolnej časti pod displejom. Tá sa totiž nachádza blízko horného reproduktora pre volania, kde je dôkladne ukrytá.

Aplikácie optimalizované pre tento model vyzerajú na veľkom displeji úžasne

zdroj fotografie: BI

Malým rozptýlením je len objektív predného fotoaparátu, ktorý je obklopený obsahom displeja.

Vďaka novému Androidu a optimalizovaným základným aplikáciám môže byť obsahom pokrytá celá obrazovka

zdroj fotografie: BI

Essential Phone beží na novom a nedotknutom Androide 7.1 Nougat

zdroj fotografie: BI

Jedinou softvérovou špecialitou je aplikácia fotoaparátu a operátora Sprint

Aplikácia fotoaparátu zrejme nemôže byť jednoduchšia. Jediné, čo si môže používateľ nastaviť, je zvuk uzávierky a lokalitu umiestňovania fotografií.

Neoptimalizované aplikácie uberajú z krásy obrazovky

zdroj fotografie: BI

Aplikácie neprispôsobené výrezu predného fotoaparátu vyzerajú ako na inom bežnom smartfóne a pridávajú obrazovke čierny lem. Essential Phone teda vyzerá, akoby mal horný rámik nad displejom.

Ani video sa selfie fotoaparátu neprispôsobuje

Napriek malým nedokonalostiam je Essential Phone unikátom so špičkovou výbavou a nádherným dizajnom

Tento jedinečný smartfón si zákazníci môžu aktuálne predobjednať na oficiálnej stránke spoločnosti za približne 600 €. Plnenie objednávok podľa tvorcu Androidu začne v najbližších 7 dňoch, takže záujemcovia nebudú naň musieť dlho čakať. Napriek istým, no prehliadnuteľným nedostatkom je Essential Phone plnohodnotným smartfónom prémiovej triedy, ktorý si túto hodnosť rozhodne zaslúži. Jeho výbava prešpikovaná tým najvýkonnejším hardvérom a ohromný displej takmer bez rámikov z neho robia jeden z najkrajších smartfónov súčasnosti. Čo povieš na tento dizajnový skvost?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom