Americkí epidemiológovia vyzývajú zdravotnícke zariadenia, aby začali prijímať opatrenia na prípadný výskyt vtáčej chrípky, aby ochránili pacientov, zdravotnícky personál aj širokú verejnosť. Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na ľudí v súčasnosti nízke, nemocnice by podľa odborníkov mali byť pripravené na monitorovanie miestnych a národných prípadov vtáčej chrípky.

Epidemiológovia z amerického Society for Healthcare Epidemiology na šírenie vtáčej chrípky upozorňujú v časopise Infection Control & Hospital Epidemiology.

Netreba podceniť prípravu

„Nemocnice sa môžu pripraviť tým, že budú pozorne sledovať miestne a národné prípady vtáčej chrípky a u pacientov s príznakmi podobnými chrípke zisťovať kontakt s hospodárskymi zvieratami, najmä vo vidieckych oblastiach, kde sa vtáčia chrípka vyskytla,“ vyzývajú v správe.

Medzi hlavné odporúčania pre nemocnice patrí zavedenie prísnych izolačných postupov, zaistenie dostatku ochranných pomôcok pre zdravotnícky personál a príprava očkovacích miest pre prípad vývoja vakcíny.

Freepik

Podľa odborníkov by sa veľký dôraz mal klásť na efektívnu komunikáciu a to ako medzi samotným zdravotníckym tímom, tak aj smerom k verejnosti. Transparentnosť a jasné vysvetľovanie prijatých opatrení sú podľa epidemiológov obzvlášť dôležité na budovanie dôvery, zmiernenie paniky a pri prijatí nových stratégii, ktoré by sa vzhľadom na nové informácie menili.

Podľa odporúčaní Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) by nemocnice mali pri podozrení alebo potvrdení vtáčej chrípky umiestniť pacientov do samostatných izieb s pokročilou ventiláciou, ktorá zabráni šíreniu nákazy vzduchom. Zdravotníci by mali používať účinné respirátory, rukavice, ochranné plášte a okuliare, aby sa zamedzil prenos v nemocničnom prostredí, kde hrozí, že sa vírus adaptuje na efektívnejšie šírenie medzi ľuďmi.

H5N1 a prenos na človeka

V marci tohto roka bol v USA hlásený výskyt vtáčej chrípky, vírusu H5N1 u dobytka, pričom niekoľko prípadov sa prenieslo aj na ľudí. Podľa správy boli tieto prípady prevažne mierne a spojené s priamym kontaktom s hospodárskymi zvieratami. Odborníci však varujú, že mutácia vírusu by mohla viesť k ľahšiemu šíreniu medzi ľuďmi, čo by mohlo mať katastrofálne následky. Ak by vznikol vysoko nákazlivý variant, jeho dopady na populáciu s minimálnou imunitou by mohli byť závažné.

„Zdravotnícke zariadenia môžu prijať systematický prístup na prípravu identifikácie, potvrdenia a bezpečného zvládnutia vtáčej chrípky v zdravotníckom prostredí,“ uviedla Lauren Epstein, M.D., M.S., spoluautorka článku, špecialistka na infekčné choroby v Atlanta Veterans Affairs Medical Center a odborná asistentka na Emory University School of Medicine.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP