Viac ako 150 krajín sa v rámci iniciatívy Global Methane Pledge zaviazalo znížiť emisie metánu o 30 % do konca tejto dekády. Najnovší výskum naznačuje, že emisie metánu posledných päť rokov rastú rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Ako upozorňuje portál ScienceDaily, súčasná cesta vedie ku globálnemu otepľovaniu nad 3 stupne Celzia do konca tohto storočia. Vedci odhaľujú, že ľudské aktivity sú v súčasnosti zodpovedné za najmenej dve tretiny globálnych emisií metánu.

Najvyššie čísla za 800 000 rokov

Vedci v článku, ktorý bol uverejnený v Environmental Research Letter, bol publikovaný spolu s údajmi  Earth System Science Data, varujú, že tento trend nemôže pokračovať, ak si chceme zachovať obývateľnú klímu. Atmosférické koncentrácie metánu sú momentálne 2,6-krát vyššie ako v tzv. pred-industriálnom období a sú najvyššie za posledných 800 000 rokov.

Metán je krátkodobý, ale veľmi účinný skleníkový plyn, ktorý pochádza z prírodných aj ľudských zdrojov, ako sú fosílne palivá, poľnohospodárstvo či skládky. Počas prvých 20 rokov po uvoľnení, metán ohrieva atmosféru takmer 90-krát intenzívnejšie ako oxid uhličitý, čo z neho robí kritický cieľ v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Nárast metánu pochádza predovšetkým z ťažby uhlia, výroby či používania ropy a plynu, ale aj intenzívnym chovom dobytka a oviec a tiež organickým odpadom na skládkach.

Výnimkou sú štáty Európskej únie a Austrália

„Zdá sa, že iba Európska únia a možno aj Austrália znížili emisie metánu z ľudských činností za posledné dve desaťročia,“ povedala Marielle Saunoisová z Université Paris-Saclay vo Francúzsku a hlavná autorka štúdie Earth System Science Data . Dodala, že najväčšie nárasty pochádzajú z Číny a juhovýchodnej Ázie.

V roku 2020 približne 400 miliónov ton (65 % všetkých emisií metánu) pochádzalo z ľudskej činnosti, pričom poľnohospodárstvo a odpad priniesli približne dve tony metánu na každú tonu z priemyslu fosílnych palív.

Vplyv pandémie na emisie

Pandemické opatrenia, ktoré boli zavedené v roku 2020 dočasne znížili emisie oxidu dusíka (NOx) z dopravy, ktoré zvyčajne zhoršujú kvalitu ovzdušia, avšak bránia hromadeniu určitého množstva metánu v atmosfére. Dočasné zníženie znečistenia oxidu dusíka predstavuje približne polovicu zvýšenia koncentrácie metánu, čo poukazuje na zložité prepojenie medzi kvalitou ovzdušia a klimatickými zmenami.

Vplyv ľudskej činnosti na emisie

Vedci z Global Carbon Project upravili svoju metodiku na lepšie zachytenie vplyvu ľudskej činnosti na emisie z mokradí a sladkovodných systémov, ktoré boli tradične považované za prírodné zdroje. Tieto emisie však čoraz viac ovplyvňujú nádrže vytvorené človekom a ďalšie činnosti, ktoré prispievajú k nárastu emisií metánu. „Emisie z nádrží za priehradami sú rovnako priamym ľudským zdrojom ako emisie metánu z kráv alebo ropných a plynových polí,“ povedal Jackson, hlavný autor článku Environmental Research Letters.

Po lete, ktoré bolo poznačené extrémnymi prejavmi počasia a vlnami horúčav, vedci upozorňujú na dôsledky meniacej sa klímy: „Svet dosiahol hranicu zvýšenia globálnej priemernej povrchovej teploty o 1,5 °C a len začína pociťovať plné následky.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú