Podľa Elona Muska nie je žiadny problém v tom, aby sa celé USA napájalo pomocou solárnej energie. Opäť tak oživil svoj nápad o tom, aby v púšti vytvoril obrovskú solárnu farmu, ktorá by zvládla napájať celé Spojené štáty Americké – opisuje Futurism. 

Svet potrebuje bláznov, ktorí prichádzajú ešte s bláznivejšími nápadmi, ktoré posúvajú ľudstvo vpred. Jedným z takých je aj vizionár Elon Musk, ktorý stojí za projektami ako SpaceX, Tesla či PayPall. Už v minulosti sa na adresu obnoviteľných zdrojov vyjadril, že územie s rozlohou 100 x 100 míľ (160 x 160 kilometrov) by postačovalo k tomu, aby mohlo byť celé USA napájané obnoviteľným zdrojom energie.

Kde je problém?

Celá situácia vznikla ako reakcia na vyjadrenie Billa Gatesa, ktorý spochybnil účinnosť slnečnej energie. V tomto smere má určite pravdu, nakoľko existujú lacnejšie a výkonnejšie spôsoby získavania energie, napríklad jadrové elektrárne. Tie sú v podstate rovnako čisté, relatívne bezpečné, no ľudia ju stále vidia ako strašiaka a dokonca dochádza aj k tomu, že jednotlivé krajiny končia s týmto spôsobom výroby elektriny.

Elon však oponuje myšlienkou, že všetko čo potrebuje je územie s rozlohou 100 x 100 míľ niekde na opustenom mieste v Arizone, Texase či Utahu, kde by obrovská solárne elektráreň dokázala zásobiť celé územie USA. Na celú vec sa pozreli aj pracovníci z Londýnskej univerzity, podľa ktorých by plocha s rozlohou 10 000 kilometrov štvorcových dokázala vyrobiť asi 500 GW energie, pri účinnosti 21 %, čo je priemer v severozápadnom Texase.

Priemerná ročná spotreba USA je pritom 425 GW, čo vytvára ešte dostatočnú rezervu na rôzne výkyvy. Aby sa podobné riešenie stalo skutočnosťou, je potrebné vyriešiť hlavne otázku financií. Portál Popular Mechanics uviedol, že celá táto záležitosť by stále približne 6 biliónov dolárov (HDP Japonska), čo je 4-krát viac než by stála výstavba jadrových elektrárni, ktoré by taktiež dokázali pokryť spotrebu celej krajiny.

Solárne panely sú navyše veľmi citlivé na zmeny počasia a v prípade ich výstavby niekde v púšti hrozí, že ich výsledná efektivita bude ešte nižšia. Stačí jedna piesočná búrka a už by bol problém s ich znečistením. A udržiavať v chode tak obrovské územie je v podstate nereálne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP