Na najväčšej sociálnej sieti sa objavuje ďalší podvod, ktorý chce zákazníkov prilákať na nereálne nízke ceny produktov. Elektronika v hodnote stoviek či tisícok eur je tu ponúkaná len zlomkovú cenu a podvodníkov je takmer nemožné vypátrať. O téme informoval blog securitymagazin.sk a na podvod poukázala aj polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Facebook je dokonalým marketingovým nástrojom pre mnohé firmy a najmä obchody, ktoré môžu prostredníctvom neho propagovať svoje produkty. Už celé roky sa však na sieti objavuje aj množstvo podvodov. Okrem rôznych podvodných súťaží sú to teraz opäť aj e-shopy, ktoré používajú podvodné praktiky.

Podvodný e-shop ponúka tovar za absurdné ceny

Najnovšie ide o internetové obchody, ktoré chcú ľudí oklamať elektronikou, športovými potrebami, či iným tovarom za minimálne ceny. V skutočnosti je cena propagovaných zariadení a tovaru nereálne nízka, čo je prvý znak podvodu.

Príkladom môže byť MacBook Pro s procesorom Core i9 a 1 TB SSD (zmizol z ponuky), ktorý v skutočnosti stojí na Slovensku takmer 3200 €, no v podvodníci ho ponúkali len za 146 dolárov, čo je cca 124,5 €. Podobných produktov za takéto rekordne nízke ceny je v ponuke omnoho viac.

Nenechaj si ujsť
Slováci naleteli veľkému podvodu: Odhalili sme sieť falošných e-shopov. Tovar nedoručia, stopy sú až za hranicami

Podvodný e-shop pritom môže na Facebooku vystupovať na stránkach, no podľa securitymagazin.sk je hlavným zdrojom podvodu obchod Nutrinforms.com. Ten sa objavuje v reklamách facebookovej stránky AvelissShop, ktorá bola založená 24. septembra. V rovnaký deň vznikla na FB aj stránka Nutriforms, ktorá má doteraz len 1 sledovateľa. Doména e-shopu bola registrovaná len pred pár dňami.

Reklamy sa pritom zobrazujú používateľom sociálnej siete vo všetkých krajinách, vrátane Slovenska. Po otvorení ponuky obchodu navyše dôjde k presmerovaniu na adresu salem-sports.com. Samotný e-shop vznikol len pred pár dňami a nie je možné dohľadať meno majiteľa domény, čo opäť naznačuje, že sa jedná o podvod.

Na internetovej stránke e-shopu nie je taktiež uvedená ani firma, ktorá ho má prevádzkovať, a chýbajú aj obchodné podmienky. Sekcia pre kontaktovanie obchodu nie je vôbec funkčná a oklamaní zákazníci teda nemajú žiadnu možnosť sa s prevádzkovateľom spojiť.

Oklamaný zákazník už peniaze neuvidí

Prostredie tohto podvodného obchodu je navyše amatérsky spracované. K mnohým produktom chýbajú obrázky, niektoré kategórie produktov sú úplne prázdne, popisy produktov sú písané aj v latinčine a ide o texty s obsahom, ktorý sa absolútne netýka propagovaného tovaru.

Najväčší problém však nastáva, pokiaľ si zákazník z takéhoto obchodu tovar objedná. Svoje peniaze už totiž neuvidí. E-shop má sídlo evidované v Paname a pri vymáhaní peňazí nie je možné obrátiť sa ani na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

SOI môže v takomto prípade na podvodné konanie iba poukázať, nakoľko je oprávnená na kontrolnú činnosť len pri subjektoch so sídlom v SR. Pokiaľ však prevádzkovateľ a vlastník obchodu sídli v zahraničí, problém preberá Európske spotrebiteľské centrum v SR.

Pred nákupom v neznámych alebo podozrivých internetových obchodoch je preto vhodné overiť si nielen predošlé recenzie zákazníkov, ale aj detaily o samotnom e-shope a jeho prevádzkovateľovi. Vďaka tomu sa tak môžu zákazníci vyhnúť podvodom, ktoré ich pripravia o peniaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP