banner-mi-notebook-air-12Najnovšia správa pochádzajúca z ministerstva hospodárstva poteší všetkých priaznivcov pokrokových elektromobilov. Peter Žiga, minister hospodárstva Slovenskej republiky, plánuje v dohľadnej dobe ohlásiť 5 miliónový dotačný program, ktorý bude určený na financovanie nákupu automobilov s nulovými emisiami. Každý, kto pri kúpe takéhoto vozidla požiada o príspevok, môže dostať úľavu až do sumy 5000 €.

Ministrovým cieľom je zatraktívniť elektromobily pre bežného občana formou nemalej dotácie. Dopyt po takýchto vozidlách je na Slovensku stále veľmi chabý, a to aj napriek tomu, že produkujú nulové emisie a sú tak omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu. Počas minulého roka sa týchto šetrných dopravných prostriedkov predalo len 70, čo je žalostne málo. Ambície pána Žiga zaujali aj Združenie automobilového priemyslu (ZAP), ktoré v dotačnom programe vidí jedinečnú príležitosť. Najnovšie plány ministra hospodárstva tak vyšperkovali projekt rady Recyklačného fondu z augusta tohto roka, ktorý zaviedol celoštátnu podporu na používanie vysoko ekologických nízkoemisných vozidiel.

leeco-LeSEE2-1000x500

Autonómne elektrické auto LeEco LeSEE 2

TIP: Spoločnosť LeEco to s výrobou elektromobilov myslí veľmi vážne!

Azda najlepším príkladom v ceste za produkciou nižších emisií nám môže byť Nórsko, ktoré dlhodobo podporuje kúpu elektromobilov a okrem dotácie ponúka ich majiteľom ďalšie zaujímavé výhody. Patrí medzi ne nulová registračná daň, bezplatné parkovanie a rovnako bezplatné nabíjacie stojany, ktorých sa po celej krajine nachádza viac ako dosť. Vďaka takejto podpore štátu sa minulý rok podarilo v Nórsku predať najviac elektromobilov zo všetkých krajín Európy.

2014-volkswagen-e-up-front-three-quarter

Volkswagen E-up

Minister Žiga však dodal, že v dotačnom programe nevidí pernamentné riešenie, nakoľko takýto program nie je udržateľný. Rovnako uviedol, že kúpa jedného elektromobilu bude dotovaná čiastkou od 4000 po 5000 €. Napriek slušnej výške tejto dotácie si treba uvedomiť, že kúpa bežného elektromobilu rozhodne nie je lacnou záležitosťou a aj po odrátaní tejto štedrej sumy vám pri kúpe automobilu s produkciou nulových emisií zostane na pleciach stále nemalá finančná čiastka. Jeden z najlacnejších elektromobilov, Volkswagen e-up!, stojí aj po odrátaní dotácie až 21 000 €. Tejto problematiky si je minister plne vedomý a podľa jeho slov túto prekážku nebude možné prekonať až dovtedy, kým automobilky neponúknu lacnejšie riešenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP