Európska federácia pre dopravu a životné prostredie si dala vypracovať zaujímavú analýzu, z ktorej vyplýva, že už o pár rokov budú ceny elektromobilov nižšie, než ceny áut so spaľovacími motormi. Analýza BloombergNEF tiež hovorí, že do roku 2035 by sa mohli predávať už iba autá na elektrický pohon.

Detailná analýza poukazuje na neustále klesajúcu cenu elektromobilov a mierne stúpajúcu cenu automobilov so spaľovacími motormi. Všetko nasvedčuje tomu, že jedného dňa by sa elektromobily mali stať lacnejšie, než klasické spaľováky, no kedy tento zlom nastane, bolo doteraz iba otázkou rôznych dohadov.

NEPREHLIADNI
Revolučná slovenská firma na výrobu batérií hlási prvý úspech. Bude dodávať elektrobatérie do autobusov populárnej českej firmy

Na základe novej analýzy ale môžeme presnejšie určiť, kedy si budú môcť spotrebitelia kúpiť elektromobil za menej peňazí, než by stál rovnako vybavený model so spaľovacím motorom. Odhaduje sa, že elektromobily segmentu C sa stanú lacnejšími už v roku 2026.

T&E

Menšie mestské elektromobily by svojou cenou mohli podliezť spaľováky v polovici roku 2026 a segment menších vanov a dodávok by sa mohol lámať v prospech elektromobility už koncom roku 2024.

T&E

Očakáva sa tiež, že do roku 2035 budú výrobcovia automobilov v Európe predávať výhradne bezemisné vozidlá, čiže buď tie na vodík, alebo elektrinu. Severské krajiny môžu dosiahnuť 100 % predaj elektromobilov už v roku 2028. Pre emisné ciele Európy by však stačilo, aby sa v roku 2035 predávalo aspoň 25 % elektrických áut.

Na zlacnení sa pripíše znižovanie ceny batérií

Významným podielom sa na zlacnení elektromobilov pripíše fakt, že batérie do nich sú čoraz lacnejšie. O znižovaní cien batérií sme sa rozprávali aj s Otom Pisoňom, projektovým manažérom kancelárie predstavenstva spoločnosti InoBat Auto.

InoBat

„Trh sa uberá smerom k magickej hranici 100 USD/kWh za „battery pack“. Predpokladáme, že ju dosiahne približne v roku 2023. Jedná sa o kľúčový zlomový bod, vďaka ktorému sa batériové vozidlá môžu už bez pochýb stať nielen ekologickejšou ale aj aj ekonomickejšou alternatívou voči autám so spaľovacím motorom.

Vyššia cena elektromobilov je v súčasnosti určená najmä dvomi faktormi. Prvým je, že sa jedná o novú technológiu, ktorá je vždy zo začiatku drahšia a ktorej cena časom a rastúcim objemom produktov uvedených na trh klesá. Druhým faktorom je cena výroby batérií, ktorá, ako spomíname vyššie, sa blíži do bodu, keď sa z pohľadu celkových nákladov vlastníctva elektromobil stane jednoznačne lacnejšou alternatívou ako auto so spaľovacím motorom.

Niektoré optimistickejšie štúdie a predpovede dokonca indikujú, že v roku 2025 sa môžu výrobné náklady elektromobilu a auta so spaľovacím motorom dokonca vyrovnať. V tom prípade by elektromobil s dojazdom okolo 500 kilometrov za menej ako 30 000 € mohol byť reálny,“ prezradil pán Pisoň pre FonTech.sk

Aj Tesla zlacňuje

Americká automobilka minulý rok oznámila ťažbu vlastného lítia, čoho dôsledkom bude minimalizácia nákladov na výrobu elektromobilov. V súvislosti s touto informáciou Musk poodhalil aj príchod lacného elektromobilu Tesly, ktorého cena by mala začínať na úrovni 25 000 dolárov, čo je v prepočte približne 20 000 €.

Podľa informácií z čínskeho webu Weibo sa v dokumente stavebného projektu Tesla Gigafactory Shanghai uvádza, že „nový model Tesly sa bude vyrábať priamo v šanghajskej továrni. Predajná cena má predstavovať nižšiu čiastku ako pri Modeli 3, pričom sa očakáva, že cena nového modelu ostane nezmenená. Výroba a dodávka elektromobilu s cenou medzi 160 000 a 200 000 juanov (približne 20 300 € a 25 300 €) by mohla začať už v roku 2022.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom