Boj s klimatickou krízou je v plnom prúde a hoci nás varovania a vyjadrenia odborníkov privádzajú do pesimizmu, predsa len sa objavujú dáta, ktoré informujú o tom, že niečo skutočne robíme dobre. Podľa portálu Futurism sa to ale nepáči kapitalistom, ktorí investovali do obnoviteľných zdrojov energie. Tejto čistej energie je totiž toľko, že ju musia ľuďom rozdávať prakticky zadarmo.

Situácia, ktorá prevracia ekonomiku naruby

Dodávky energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov prudko stúpajú. A to až natoľko, že cena elektriny klesá na nulu, v niektorých prípadoch, o ktorých sme ťa informovali nedávno, dosahuje aj záporné hodnoty. Produkcia prekonáva dopyt, čo poukazuje na chýbajúcu časť infraštruktúry pre maximálnu efektivitu solárnych elektrární.

Na trhu nie je dostatok batérií na uskladnenie energie vyrobenej z veterných a slnečných elektrární, takže hoci sieť bola zaplavená rekordným podielom čistej elektriny, energiu nebolo kde uschovávať a v podstate po nej nebol dopyt. V súvislosti s týmto problémom sa začali ozývať aj znepokojené hlasy investorov.

Pexels

Odborníci bijú na poplach

Rýchla expanzia obnoviteľných zdrojov energie síce bola významným posunom v globálnom energetickom prostredí, no práve investori varujú, že táto prevrátená ekonomika by mohla spôsobiť zníženie dopytu po väčších a lepších projektoch obnoviteľnej energie. Spotrebitelia, ktorí ťažia z dočasne bezplatnej elektriny tak sú paradoxne problémom.

„Negatívne ceny spomalia zavádzanie obnoviteľných kapacít pre väčšinu hráčov. To ovplyvňuje vašu schopnosť investovať na rozumných úrovniach,“ uviedol generálny riaditeľ solárnej vývojárskej spoločnosti Sonnedix Axel Thiemann. Investori sa obávajú poklesu príjmov, čo by ich mohlo odradiť práve od týchto investícií.

V dôsledku tejto situácie poskytovatelia obnoviteľnej energie ponúkajú elektrinu za záporné ceny. Stručne povedané, prakticky platia kupujúcim, aby prevzali nadbytočnú energiu. V skutočnosti však dane a náklady na dopravu zvyčajne znamenajú to, že spotrebitelia budú musieť tak či tak platiť.

Pexels

Thiemannovi dala za pravdu aj španielska ministerka energetiky Teresa Riberaová. „Dlhotrvajúce záporné ceny energie by mohli spomaliť potrebné investície, aj keď spotrebitelia budú mať z toho veľký prospech,“ varovala Riberaová ešte v apríli, keď Španielsko prvýkrát zaznamenalo negatívne ceny elektriny.

Tak skoro to nezmizne

S negatívnymi cenami elektriny má skúsenosť hneď niekoľko štátov. Dánsko, Nemecko, ale tiež Kalifornia zaznamenali tento trend, ktorý poukazuje len na jedno: ohromnú potrebu uskladňovania energie. Tá by sa prerozdeľovala v čase, kedy by bol dopyt vysoký a ponuka nízka.

Španielsko sa snaží tento problém riešiť operatívne, pričom ministerka energetiky uviedla, že krajina by mohla podporiť väčšiu elektrifikáciu v oblasti vykurovania a v sektore dopravy. Predpovede odborníkov podľa Bloombergu, ktorého citoval Futurism, naznačujú, že trend zvýšených negatívnych cien energií by mal pokračovať ešte asi desaťročie.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP