Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Bezpečnosť sa dnes nemôže brať na ľahkú váhu. Vie o tom aj Apple, ktorý chce posunúť bezpečnosť dvojfaktorovej autentifikácie na vyššiu úroveň za pomoci štandardizovaného formátu jednorazových prístupových SMS kódov.

Internet dnes nie je práve najbezpečnejšie miesto, hlavne ak na rôznych weboch či sociálnych sieťach zdieľame množstvo našich citlivých informácií. Každý deň si môžeme v spame e-mailovej schránky nájsť množstvo podvodných mailov zameraných na phishing, kradnutie osobných údajov či pokus získať citlivé informácie a dáta.

Veľké spoločnosti či sociálne siete si tento fakt uvedomujú a v rámci zvýšenia bezpečnosti predstavili takzvanú dvojfaktorovú či dvojstupňovú autentifikáciu.

Tejto téme sme sa venovali už v samostatnom článku, kde sme načrtli dôvod, prečo by si nemal brať dvojfaktorovú autentifikáciu na ľahkú váhu a tiež popísali spôsob jej fungovania či nastavenia na rôznych účtoch.

Samotná dvojfaktorová autentifikácia sa používa na zvýšenie zabezpečenia prístupu k účtom na rôznych weboch či sociálnych sieťach. Jej úloha spočíva okrem zadania hesla v pridaní ďalšieho zabezpečovacieho prvku, ktorý má odstaviť potencionálnych hackerov. Jedným zo spôsobov, ktorý sa na tento účel využíva je zaslanie a zadávanie jednorazových prístupových SMS kódov.

Apple chce zvýšiť bezpečnosť autentifikácie

Bohužiaľ, aj SMS autentifikácia sa dnes pokladá za menej bezpečnú. Práve preto sa podľa informácií z webu MacRumors zamerali softvéroví inžinieri Applu na tento spôsob overenia identity používateľa.

V súčasnosti prichádzajú jednorazové SMS kódy pre overenie identity v rôznych formátoch. To sťažuje alebo znemožňuje aplikáciám a webovým stránkam ich detekciu a automatické extrahovanie informácií.

Inžinieri platformy Apple WebKit tak predstavujú riešenie, ktoré má dva hlavné ciele. Prvým je predstaviť spôsob, akým môžu byť jednorazové SMS kódy spojené s webovým serverom pridaním prihlasovacej URL adresy do samotnej správy. Druhým cieľom je štandardizácia formátu SMS správ tak, aby prehliadače a ďalšie aplikácie mohli identifikovať prichádzajúcu správu.

Týmto spôsobom budú môcť webovej stránky či aplikácie rozpoznať URL adresy a extrahovať OTP kód, ktorý bude následne možné automaticky vložiť do príslušného prihlasovacieho poľa. Dôvod tejto automatizácie OTP vstupu spočíva v tom, že eliminuje riziko vloženia kódu na podvodnej phishingovej stránke s inou URL adresou.

O nový formát SMS správ sa zaujímajú aj inžinieri z Googlu

Prvý riadok SMS správy bude určený pre používateľa a umožní mu určiť webovú stránku či aplikáciu, z ktorej správa s OTP kódom pochádza. Druhý riadok bude určený pre prehliadače a aplikácie, aby mohli automaticky extrahovať OTP kód a bezpečne dokončiť operáciu dvojfaktorovej autentifikácie pri prihlásení. Navrhovaný formát správy bude teda vyzerať nasledovne:

747723 is your WEBSITE authentication code.
@website.com #747723

Ak automatické dokončenie prihlásenia zlyhá, používatelia budú môcť skontrolovať URL adresu webovej stránky, ktorá SMS odoslala a porovnať ju s webovou stránkou, na ktorú sa pokúšajú prihlásiť.

Podľa najnovších správ už inžinieri zodpovední za prehliadač Google Chrome aktívne komunikujú ohľadom návrhu s Applom. Zdá sa tak, že nový formát SMS kódov by skutočne mohol zvýšiť bezpečnosť používateľov a čoskoro sa ním budú zaoberať aj iné spoločnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú