Spoločnosť DriveSavers orientovaná na obnovu údajov zo zariadení začala inzerovať nový typ služby. Údajne dokáže preniknúť a obnoviť dáta aj zo zamknutých iPhonov. Ide vôbec o prvú takúto službu určenú verejnosti.

Službu s názvom Passcode Lockout Data Recovery začala spoločnosť DriveSavers ponúkať zákazníkom, ktorí zabudli svoj PIN alebo heslo pre otvorenie telefónu. Spoločnosť údajne dokáže obnoviť citlivé dáta z uzamknutých zariadení, a to dokonca aj z iPhonov, ktoré sú vo všeobecnosti považované za najbezpečnejšie zariadenia. Ich úspešnosť je údajne 100 %.

Prísľub bezpečnosti od Applu dostal nemalú trhlinu

Na svete samozrejme existuje množstvo takýchto služieb či softvérov, no takmer všetky sú určené pre orgány činné v trestnom konaní. Spoločnosť DriveSavers je tak prvou na svete, ktorá ponúka takúto službu pre verejnosť. Tvrdenie spoločnosti sa ale nedá úplne potvrdiť, nakoľko svoj špeciálny softvér nezverejnila. No ak je jej tvrdenie pravdivé, prísľub bezpečnosti od Applu dostal nemalú trhlinu.

Služba nie je určená pre orgány činné v trestnom konaní

DriveSavers odomknutie smartfónu ponúka ako službu a nie softvér. Služba je primárne určená pre získanie dát zo zariadenia po zosnulom členovi rodiny. Využiť ju však môžu aj zákazníci, ktorí zabudli heslo. DriveSavers zdôrazňuje, že služba nie je určená pre orgány činné v trestnom konaní a pre jej využitie sa vyžaduje dôkaz o vlastníctve zariadenia či príbuzenstve zosnulého.

Portálu The Verge sa podarilo zistiť, že služba stojí približne 3450 € za odomknutie jedného zariadenia. Cena za odomknutie je tak poriadne mastná, no spoločnosť tvrdí, že zariadenia vráti 100 % odmoknuté. Pre samotné odomknutie či obnovenie dát môže požiadať v závislosti od situácie o úmrtné listy, identifikačné doklady, súdne dokumenty alebo iné právne dokumenty.

Dokážu odomknúť nielen smartfóny

Spoločnosť DriveSavers však drží svoje „know-how“ v tajnosti a doposiaľ neobjasnila, ako dokáže obísť bezpečnostnú ochranu Androidov či iOS. Služba dokonca nie je zameraná len na smartfóny, ale aj počítače zo systémom Windows či zariadenia výrobcov, ako sú Samsung, Huawei, Lenovo, LG a iní. V prípade iPhonov ale ide o vážnu skepsu. Ani agentúry ako FBI či CIA sa do zariadení z iOS systémom nedokázali dostať.

Sú na mieste pochybnosti?

Prečo je na mieste dôvod k pochybnostiam? Nuž prístupový kód k odmoknutiu iPhonov je zašifrovaný a dokonca ani samotný Apple nedokáže preniknúť do zariadenia, ktoré je v uzamknutom stave. Existujú spôsoby, ako zariadenie diaľkovo vymazať. Získanie dát, ako sú správy, fotografie a ďalšie údaje v zariadení, ktoré nie sú uložené v cloude, by však malo byť technicky nemožné. Pre porovnanie, FBI si dokonca zakúpila softvér z tretej strany za milión dolárov, ktorý pravdepodobne s príchodom novej verzie iOS už nefunguje.

Existuje viacero metód, ako získať dáta z iPhonov. Prvou možnosťou je využitie cloudu iCloud. Iné možnosti sa opierajú o zneužitie snímača odtlačkov prstov, či dokonca slabín systému iOS v spôsobe, akým pristupuje k USB zariadeniam. Jedným z týchto spôsobov je hackovací nástroj GrayKey, ktorý mimochodom používajú orgány činné v trestnom konaní. Zdá sa, že nástroj od DriveSavers nepoužíva žiadnu z týchto metód a spoločnosť teda vyvinula niečo jedinečné. Princíp fungovania metódy si tak najskôr nechá pre seba.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP