Americká spoločnosť predstavila revolučný stavebný materiál s názvom „Superwood“, ktorý kombinuje vlastnosti dreva s extrémnou odolnosťou voči ohňu, vode a hnilobe. Podľa vývojárov je až desaťkrát pevnejší ako oceľ. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Drevo, ktoré zvládne nepriaznivé podmienky

Technológia vychádza z výskumu profesora Liangbinga Hua z Marylandskej univerzity, ktorý vyvinul metódu na úpravu bunkovej štruktúry dreva na molekulárnej úrovni. Odstránením niektorých zložiek a následným precíznym lisovaním vzniká kompozit, ktorý si zachováva všetky výhody dreva ako teplo, textúru či prirodzený vzhľad, avšak jeho mechanické vlastnosti sa zmenia a stanú sa odolnejšími než pôvodné drevo.

odolné drevo
InventWood

Ako ďalej informuje TechCrunch, na ošetrenie sa využívajú chemikálie z potravinárskeho priemyslu, ktoré upravia jeho molekulárnu štruktúru. Podľa spoločnosti InventWood má až desaťnásobne vyšší pomer pevnosti k hmotnosti než oceľ, čo z neho robí jeden z najsilnejších a najodolnejších materiálov svojho druhu.

„Superwood ukazuje, čo je možné, keď spojíme najpokročilejšiu prírodnú štruktúru s revolučnou vedou,“ vyjadril sa Alex Lau, generálny riaditeľ InventWood.

Ekologické riešenie do stavebného priemyslu

Superdrevo však neskončí len v laboratóriu. Spoločnosť plánuje spustiť komerčnú výrobu vo svojej továrni vo Fredericku, v štáte Maryland. Prvé dodávky by mali byť dostupné medzi júlom a septembrom už v tomto roku. Nový materiál predstavuje ekologickú alternatívu v stavebníctve. Pri výrobe sa využívajú lokálne suroviny, čo podľa spoločnosti nielen posilní miestnu ekonomiku, ale zníži sa aj uhlíková stopa a logistické riziká spojené s dovozom materiálov zo zahraničia.

„Uprednostňujeme domáce získavanie surovín a výrobu, aby sme zachovali prísne štandardy, ktoré Superwood vyžaduje. S komerčnými dodávkami začínajúcimi v treťom štvrťroku tohto roku sa sústredíme na to, aby každý krok nášho procesu, od ťažby v lese až po finálny produkt, prinášal nekompromisnú kvalitu a zároveň podporoval americký priemysel,“ dodal Lau.

Projekt podporil napríklad aj americké ministerstvo energetiky či ministerstvo obrany a ďalšie organizácie. Projekt si získal aj priazeň známeho amerického environmentalistu Paula Hawkena, ktorý ho označil za „mimoriadny prelom, ktorý oslavuje genialitu prírodného sveta“ a zároveň dodal, že takýto materiál by mohol formovať budúcnosť stavebníctva na celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP