Stále je to len niekoľko dní dozadu, čo spoločnosť Apple predstavila trojicu zbrusu nových iPhonov. Okrem dvoch následníkov predchádzajúcich modelov odhalila aj výročný iPhone X, ktorý poriadne zaujal. Vzápätí však sklamal astronomicky nastavenou cenovkou, ktorá mnohých záujemcov odradila.

Veľká skupinka ľudí však naďalej plánuje do revolučného iPhonu investovať plnú sumu, ktorá sa v našich končinách šplhá k 1200 €. Ak teda aj ty patríš do tejto skupinky a už zopár dní úpenlivo „škrečkuješ“ každý cent, ktorý ti príde pod ruku, tak vedz, že tento článok je určený práve tebe. Týchto 6 bodov by ti totiž malo dokázať, že medzi klasickými iPhonmi a tým výročným zase až taký výrazný rozdiel nie je.

Stoja o poznanie menej, no disponujú rovnakým čipsetom

Jednou z najväčších inovácií, ktoré iPhone X prináša, je nepochybne nový čipset. A11 Bionic totiž ponúka nielen ohromné množstvo výkonu, ale zabezpečuje aj funkčnosť doposiaľ najdokonalejšej rozšírenej reality, aká bola kedy v smartfóne implementovaná. Apple sa, samozrejme, rozhodol novinku predviesť hneď počas konferencie, pričom jej schopnosti predvádzali najmä na „bezrámikovom“ X-ku. Rovnaký procesor, a teda aj rovnaké funkcie však obsahujú aj ďalšie dva nedávno predstavené modely, ktoré stoja o dobrých 300 € menej.

Touch ID > Face ID

Pomerne slušná časť prezentácie bola totiž venovaná aj novej bezpečnostnej technológii Face ID. Napriek tomu, že sa Apple snažil obalamutiť celý technologický svet rečami o tom, že ide o doposiaľ najlepšiu technológiu zabezpečenia, aká bola kedy v iPhonoch použitá, realita je úplne iná. Face ID totiž má svoje muchy – a nie je ich málo. Technológia Touch ID na tom je však z pohľadu bezpečnosti a jednoduchosti použitia o poznanie lepšie. A práve Touch ID obsahujú oba iPhony označené číslicou 8.

Rovnako ako model X, aj 8-čky podporujú bezdrôtové nabíjanie

Ďalšou vlastnosťou, ktorá je vynášaná do nebies najmä v súvislosti s iPhonom X, je bezdrôtové nabíjanie. Keďže ťa však tieto body majú presvedčiť o tom, že vyššie zmienený model nepotrebuješ, tak ti už asi došlo, že bezdrôtové nabíjanie podporujú aj zvyšné dve novinky. Všetky nové Apple smartfóny bez rozdielu tak podporujú nabíjací štandard Qi, ako aj tradičné rýchle nabíjanie cez Lightning konektor.

Takmer identický fotoaparát

Tento bod sa netýka oboch modelov z 8-čiek, ale iba jedného. iPhone 8 totiž na rozdiel od svojich drahších súrodencov obsahuje len jeden snímač fotoaparátu, čo ho pri tomto bode tak trochu odsúva na vedľajšiu koľaj. iPhone 8 Plus a iPhone X však disponujú takmer rovnakými hlavnými fotoaparátmi.

Nenechaj si ujsť
Noví králi vo fotografovaní medzi smartfónmi. Konkurenciu úplne odrovnali

Tradičné iPhony neobsahujú nevkusný výrez pri displeji

Pravdou je, že iPhone X ako celok nevyzerá vôbec zle. Napriek tomu však obsahuje jednu časť, ktorú mnohí považujú za nevkusnú. Ide práve o netradičný výrez na vrchu prednej strany. Tento výrez síce má reálne opodstatnenie, no nič to nemení na tom, že kazí celkový dojem z dizajnu výročného modelu. Nič podobné však, našťastie, na 8-čkových iPhonoch nenájdeš. Teda okrem tradičných rámikov.

iPhone X je jednoducho drahý

Čo si budeme klamať, väčšina bežných smrteľníkov si nový iPhone X nemôže dovoliť, aj keď by ho možno aj chceli. Jeho cenovka je totiž nastavená poriadne, poriadne, poriadne vysoko. Stačí sa pozrieť na cenový rozdiel medzi základnou verziou iPhonu 8 a taktiež základnou verziou iPhonu X (799 € vs 1199 €). Tento rozdiel takmer dosahuje výšky mesačnej minimálnej mzdy na Slovensku. Ak si však napriek tomu túžiš za takmer identický telefón priplatiť, tvojmu rozmaru už zrejme nezabráni nik.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom