Objavenie života mimo našej planéty je dlhodobo považované za pomyselný svätý grál kozmického výskumu. Zamyslel si sa ale už niekedy nad tým, či potencionálni mimozemskí pozorovatelia dokážu vidieť našu planétu?

Čo vidia mimozemšťania pri pohľade na našu planétu?

Ak si si túto otázku doposiaľ nepoložil, nelám si s tým hlavu. Najnovšie to za teba urobili vedci z ETH Zürich, ktorí v novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv opisovali Zem ako exoplanétu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

Korene tohto výskumu svojim spôsobom siahajú až do 70-tych rokov minulého storočia, kedy sondy Pioneer 10, Pioneer 11 a taktiež Voyager 1 a 2 urobili blízke prelety okolo niektorých planét slnečnej sústavy.

Toto obdobie je považované za začiatok hlbšej charakterizácie iných planét, ako je Zem. Primárnu rolu tu pritom zohrávalo meranie UV a infračerveného žiarenia, ktoré prezradilo mnoho vlastností o pozorovaných planetárnych atmosférach.

V novej štúdii ale vedci neskúmali infračervené emisné spektrum cudzích planét, ale Zeme a pozorovali rôzne vplyvy, ktoré by mohli vzdialeným pozorovateľom naznačiť, že na Zemi sa nachádza život. Odborníci taktiež pozorovali, ako ročné obdobia ovplyvňujú pozorované emisné spektrá.

„Dozvedeli sme sa, že v tepelnom emisnom spektre Zeme existuje sezónna variabilita a sila spektrálnych vlastností bioindikátorov, ako sú N2O, CH4, O3, a CO2, ktoré sú silne závislé od ročného obdobia a geometrie pohľadu,“ uvádzajú vedci vo svojej štúdii.

Čo sa týka geometrie pozorovania, v štúdii vedci preskúmali pohľad na južný a severný pól našej planéty a taktiež pohľad na rovník ako v oblasti Afriky, tak i oblasti Pacifiku. Spektrá boli pozorované prostredníctvom nástroja Atmospheric Infrared Sounder nachádzajúcom sa na palube satelitu Aqua.

NEPREHLIADNI
Mimozemšťania nás vidia zo svojich svetov. Astronómovia odhalili počet takýchto planét a kde sa presne nachádzajú

Určiť, čo sa deje na Zemi nie je jednoduché

Analýza zozbieraných údajov ukázala, že neexistuje „jedna reprezentatívna vzorka spektra termálnych emisií,“  čo znamená, že existuje „významná sezónna variabilita v tepelnom emisnom spektre Zeme a sila absorpčných vlastností biosignálu silne závisí od ročného obdobia aj od geometrie pohľadu.“

Christine Daniloff/MIT, Julien de Wit

V ľudskej reči by to mohlo znamenať zhruba toľko, že ak nás z diaľky pozorujú mimozemšťania, tak jediným pozorovaním nedokážu charakterizovať našu planétu. Pozorované emisie sa totiž dramaticky líšia v závislosti od ročného obdobia, ale aj od toho, na aké miesto našej planéty sa mimozemskí astronómovia pozerajú.

Vo výsledku je teda určiť charakteristiku našej planéty z pozorovaní nesmierne zložité a mimozemskí astronómovia si s pozorovaním tepelného spektra nevystačia. Autori v závere uvádzajú, že Zem je veľmi dynamická a zložitá, čo z nej robí nesmierne ťažký ciel pre tento typ pozorovaní.

Inak povedané, objaviť život na našej planéte zo vzdialených svetov je nesmierne komplikované a nájdenie dôkazov o prítomnosti života na Zemi závisí od ročného obdobia a miesta, ktoré mimozemšťania pozorujú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP