Tím Event Horizon Telescope (EHT) dosiahol nový míľnik v oblasti astronómie. Podarilo sa im totiž získať najostrejšie zábery z povrchu Zeme, aké boli kedy urobené. Využitím svetla zo vzdialených galaxií na frekvencii 345 GHz, čo zodpovedá vlnovej dĺžke 0,87 mm, otvorili vedci cestu k detailnejším snímkam čiernych dier, než sme mali doteraz možnosť vidieť. Na tému v tlačovej správe upozornil portál ESO.

Snímky čiernych dier

Ako ďalej píše portál InterestingEngineering, tím EHT sa do povedomia verejnosti dostal v roku 2019, kedy po prvý raz priniesol snímku supermasívnej čiernej diery M87* v galaxii Messier 87.

O tri roky neskôr zverejnili ďalšiu prelomovú fotografiu – tentoraz išlo o čiernu dieru Sgr A*, nachádzajúcu sa v strede našej Mliečnej dráhy. Tieto snímky vznikli vďaka unikátnej metóde interferometrie známej ako VLBI (Very Long Baseline Interferometry).

EHT, D. Pesce, A. Chael black hole

Pri technike VLBI sa signál z astronomického rádiového zdroja, napríklad z kvazaru, zaznamenáva na viacerých rádioteleskopoch na Zemi alebo vo vesmíre. Časový rozdiel medzi príchodom rádiového signálu na rôzne teleskopy sa potom využíva na výpočet vzdialenosti medzi týmito teleskopmi.

To umožňuje kombinovať pozorovania objektu vykonané súčasne viacerými rádioteleskopmi, čím sa vytvorí ekvivalent ďalekohľadu s rozmerom zodpovedajúcim maximálnej vzdialenosti medzi teleskopmi.

Jednoduchšie povedané, ide o prepojenie rádioteleskopov po celom svete, čoho výsledkom je virtuálny „teleskop veľkosti Zeme“.

Až o 50 % ostrejšie

V snahe získať ešte ostrejšie zábery sa EHT tím zameral na kratšie vlnové dĺžky, ktoré umožňujú zachytiť jemnejšie detaily. V pilotnom experimente použil tím EHT niekoľko teleskopov vrátane ALMA a Atacama Pathfinder EXperiment v Čile, čím dosiahol rozlíšenie až 19 mikrosekúnd. Aj keď tieto testy zatiaľ nevyústili do nových snímok, ukázali, že budúce zábery čiernych dier by mohli byť až o 50 % ostrejšie než tie, ktoré boli zverejnené doteraz.

Christian M. Fromm, Julius-Maximilian University, Würzburg

Tím nedokázal vytvoriť nové snímky z toho dôvodu, že použil iba menší počet teleskopov, čo znamenalo, že zhromaždené dáta neboli dostatočné na presnú rekonštrukciu obrazu.

„Toto je prvýkrát, čo bola technika VLBI úspešne použitá na frekvencii 345 GHz.Zatiaľ čo možnosť pozorovať nočnú oblohu pomocou jednotlivých teleskopov na 345 GHz existovala už predtým, používanie techniky VLBI na tejto frekvencii už dlho predstavovalo výzvy, ktorých prekonanie si vyžadovalo čas a technologický pokrok.“ uvádza sa v správe.

Pozorovanie na frekvencii 345 GHz bolo technickou výzvou, pretože atmosférická vodná para na tejto vlnovej dĺžke silno absorbuje signály, čo sťažuje prijímanie dát. Napriek tomu vďaka technologickým pokrokom a dôkladnému plánovaniu EHT tím prekonal tieto prekážky a pripravil pôdu pre ďalšie pozorovania na tejto frekvencii.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP