Čína sa čoraz viac približuje k vybudovaniu svojej prvej jadrovou energiou poháňanej lietadlovej lode. Tento vývoj predstavuje významný krok v modernizácii jej vojenských námorných síl, ktorý môže výrazne ovplyvniť globálnu vojenskú rovnováhu. Výskumníci z Middlebury Institute of International Studies potvrdili, že Čína už vyvinula pevninský prototyp jadrového reaktora, ktorý by mal poskytnúť pohon pre veľkú vojenskú loď.

Tento objav bol potvrdený analýzou satelitných snímok a dokumentov získaných z Číny, ktoré sa dostali do rúk agentúry Associated Press. Na tému upozornil portál InterestinEngineering.

Nová technológia v rukách Číny

Vývoj jadrových vojenských lodí je technicky náročný, ale ponúka mnohé strategické výhody. Na rozdiel od tradičných lodí poháňaných fosílnymi palivami, ktoré musia pravidelne dopĺňať palivo, jadrové pohonné systémy umožňujú lodiam zostať na mori oveľa dlhšie bez potreby doplniť zásoby. To znamená, že jadrové lietadlové lode môžu operovať na oveľa väčších vzdialenostiach a počas dlhších období. Tým pádom sa zvyšuje ich operačná flexibilita a schopnosť zasahovať v rôznych častiach sveta.

TASR/AP/Lin Jian/Xinhua (Úprava redakcie)

Tento faktor môže byť kľúčový pre Čínu, ktorá sa snaží posilniť svoju námornú prítomnosť v strategických oblastiach, ako je Juhočínske more, a ďalej rozširovať svoj vplyv v globálnych námorných obchodných trasách.

Ďalšou výhodou jadrových pohonných systémov je, že umožňujú lodi nielen väčší dojazd, ale aj viac priestoru na uloženie munície, zásob a vybavenia pre posádku. Týmto spôsobom môžu jadrové lode nahradiť veľké množstvo paliva modernými technickými systémami a zbraňovými platformami, čím sa zvyšuje ich bojová kapacita. Tieto výhody sú jedným z dôvodov, prečo jadrové pohony využívajú iba niektoré svetové mocnosti, ako sú Spojené štáty a Francúzsko. Podľa správy AP dnes Spojené štáty vlastnia 11 jadrovými reaktormi poháňaných lietadlových lodí, pričom Francúzsko má len jednu.

ČLÁNOK (+VIDEO) POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE  ->>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP