Predátor, Terminátor, kráľovná Votrelcov či Spielbergove dinosaury. Ikonické filmové monštrá, ktorých sa mnohí desia dodnes, boli vo svojej dobe symbolom vrcholu praktickej tvorby v Hollywoode a vďaka genialite ich dizajnu sa na nich ani po desiatkach rokov nepodpísal zub času.

Spoločným menovateľom prelomových diel bol Stan Winston – človek, bez ktorého tvorby si dnešný svet filmov nevieme ani predstaviť. Jeho spomínané výtvory zahŕňali nesmierne množstvo umenia a revolučných technológií, pričom sa im dodnes nevyrovnajú ani mnohé počítačove CGI efekty. Winstonov prínos do filmovej tvorby je stále nenahraditeľný a súčasný Hollywood ovplyvnil na niekoľko desiatok rokov dopredu.

Prvé ocenenie získal za príšeru vytvorenú na jedálenskom stole

Winston pôvodne túžil byť hercom a v roku 1969 prišiel do Hollywoodu s veľkými očakávaniami. Čakanie na svoju vysnívanú rolu si krátil prácou učňa pod vedením maskérky na oddelení make-upu v spoločnosti Disney Studios.

Prácu však nevzal len tak z núdze či rozmaru. Už ako dieťa bol fascinovaný bábkovým divadlom a výrobou masiek. Počas tohto pôsobenia sa preňho práca stala vášňou, ktorá naštartovala jeho neuveriteľnú kariéru.

Stan Winston
Stan Winston School of Character Arts

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP