Vývoj vesmírnej lode za posledný rok značne pokročil. V lete sme sa dočkali prvých „hop“ testov a prednedávnom aj prvého skutočného letu Starshipu do niekoľkokilometrovej výšky, ktorý ale skončil explóziou. Napriek tomu bol testovací let úspešný. Ďalší štart s novým prototypom SN9 by sme pritom mohli vidieť už do konca roka, informuje Teslarati.

Prototyp Starship SN8 bol doteraz najlepšou testovacou verziou vesmírnej lode, na ktorej začal SpaceX pracovať ešte vlani. Po mnohých úspešných, ale aj neúspešných testoch sme sa dočkali reálneho letu do výšky 12,5 km (pôvodne 15 km a predtým 18 km), pri ktorom bolo cieľom otestovať vzlet 3 motorov Raptor, ovládacie klapky riadené elektromotormi, prechod paliva z hlavnej do sekundárnej nádrže a pristávací manéver.

Aktualizácia 14.12.2020

Článok bol doplnený o informácie týkajúce sa poškodenia prototypu Starship SN9.

Starship má za sebou prvý úspešný let a zlyhanie

SpaceX avizovaný test mnohokrát odkladal, preto sa nakoniec uskutočnil až 10. decembra, aj to po ďalšom odklade počas predošlého dňa. Starship nakoniec vyletel k oblohe, dosiahol požadovanú výšku a zdalo sa, že už prvý let vesmírnej lode skončí úspešným pristátím. Krátko pred dosadnutím na zem sa Starship prehupol do vertikálnej polohy a naštartoval motory.

Tento manéver však vykonal neskoro a došlo k príliš tvrdému pristátiu na zemi vysokou rýchlosťou, kvôli čomu následne došlo k masívnej explózii. Podľa vyjadrení Elona Muska bol dôvodom výbuchu nízky tlak v sekundárnej nádrži pre prísun paliva pri pristátí. Hoci bol tento prototyp zničený, SpaceX získal dôležité údaje, ktoré mu pomôžu vylepšiť nasledujúci let s prototypom SN9.

Nahradí ho ďalší prototyp, jeden z nich sa takmer prevrhol

Spoločnosť už má Starship SN9 pripravený v hangári a náhradou zaň bude potom Starship SN10. Zdá sa tak, že onedlho nás čaká ďalší veľkolepý let vesmírnej lode, ktorý tentokrát môže skončiť aj úspešným pristátím. Ďalší štart sa môže pritom uskutočniť už o pár dní. Naznačuje to zverejnený dokument, schválenie žiadosti SpaceX o uzatvorenie cesty v blízkosti Boca Chica.

Doplnené:

Podľa všetkého ale musí SpaceX najprv vyriešiť zásadný problém a poškodenie verzie SN9, ktoré nastalo len pár dní po štarte Starshipu SN8. Deviaty prototyp vesmírnej lode bol totiž ešte donedávna bezpečne uložený v hangári na podstavci. Z neznámych dôvodov však došlo k jeho poškodeniu, následkom čoho bolo uvoľnenie a posunutie pripraveného prototypu lode o cca 10°, ktorý sa „oprel“ o stenu hangáru.

Pritom došlo k poškodeniu jednej z riadiacich klapiek na boku. Pokiaľ by však bolo posunutie výraznejšie a Starship SN9 by padol úplne na zem, jeho poškodenie mohlo byť omnoho vážnejšie a SpaceX by pravdepodobne musel pre ďalší let siahnuť už po verzii SN10. Takto sa však zdá, že to môže tento prototyp aj napriek malej nehode ešte stále zvládnuť, no nič nie je isté.

Starship SN9 mal byť pritom práve 14. decembra prevezený na štartovaciu rampu. Tentokrát to však chcel SpaceX robiť inak. Pri prototype SN8 bola na rampu poslaná najprv samotná nádrž, ktorá prešla viacerými testami, a následne jej bol pridaný nos s riadiacimi klapkami. Teraz však mala firma skonštruovať kompletne celú konštrukciu, ktorú pošle na štartovaciu rampu B.

Vzlietnuť môže už do konca roka

Práve vďaka detailnému testovaniu predošlého prototypu SN8 má nasledujúca verzia SN9 a po nej aj SN10 „vydláždenú“ cestu k svojmu štartu a proces od jej konštruovania až po let bude omnoho rýchlejší. Pred samotným letom tak môže absolvovať len jeden kryogénny tlakový test a jeden statický štart motorov.

Nie je isté, či SpaceX vyberie Starship SN9, ktorý opraví, alebo siahne radšej po verzii SN10. Pokiaľ teda pôjde všetko podľa plánov a testovanie sekundárnej nádrže bude úspešné, môžeme sa ďalšieho letu Starshipu dočkať ešte do konca tohto roka. Zatiaľ však nie je nič potvrdené.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP