Tesla je považovaná za svetovú jednotku v oblasti výroby elektromobilov. Nie každý však počul o tom, že firma Elona Muska si okrem iného kladie za cieľ stať sa veľkým dodávateľom elektriny z obnoviteľných zdrojov. Musk dokonca minulý rok povedal, že energetická divízia automobilky, Tesla Energy, má byť časom väčšia a dôležitejšia ako automobilová. Pomôcť by jej v tom mal aj systém Autobidder, píše portál Electrek.
Energia, ktorú získame solárnymi panelmi, musí byť niekde uskladnená. Väčšinou sa na to používajú akumulátory energie, ktoré túto energiu ukladajú, aby ju bolo neskôr možné z akumulátora čerpať. Solárne panely majú čoraz častejšie na strechách práve rodinné domy, čo z nich vytvára decentralizovanú sieť viac či menej závislú od centralizovanej siete verejných poskytovateľov elektriny.

Keďže Tesla je v súčasnosti veľmi úspešná, bude pravdepodobne aj naďalej predávať a montovať solárne panely a akumulátory do domov a bytov po celom svete. Firma chce tieto systémy riadiť, aby boli zariadenia zjednotené a fungovali ako obrovské centralizované zariadenia na skladovanie a distribúciu elektriny.
Tesla preto vyvinula Autobidder – časť systému určeného na riadenie veľkého množstva energie. Na svojej stránke ho popisuje nasledovne: „Autobidder poskytuje nezávislým výrobcom energie možnosť autonómneho speňažovania batériových zdrojov.“ Ďalej firma vysvetľuje, že Autobidder je obchodná a kontrolná platforma, ktorá v reálnom čase umožňuje energiu uschovať a následne ju čo najvýhodnejšie predať.

Kalifornská firma tvrdí, že Autobidder sa už využíva v Južnej Austrálii, kde zabezpečuje fungovanie takzvanej „Tesla Big Battery“ v rámci rezervného systému Hornsdale Power Reserve.
Tento systém údajne napája až 30 000 domácností. Energiu začala predávať, vďaka čomu na austrálskom trhu klesli ceny elektrickej energie. Portál Electrek ďalej informuje, že systém Autobidder využíva taktiež projekt Powerwall, ktorý už nejaký čas funguje v americkom štáte Vermont.
Najnovšie o Autobidderi píše anglický denník The Telegraph. Tesla totiž požiadala o licenciu, ktorá jej umožní vyrábať a dodávať elektrinu na území Veľkej Británie. Príchod Tesla Energy do Veľkej Británie tam podobne ako v Austrálii podľa očakávaní výrazne zníži cenu elektriny. Mnohých Angličanov však takýto batériový systém na báze obnoviteľnej energie určite poteší, najmä ak bude elektrina lacnejšia.
Teraz čítajú

Takto vyzerá extrémne rýchle nabíjanie nového Hyundai Ioniq 5 v praxi

PRIPOMIENKA RECENZIA: Ani plug-in hybrid nezničil BMW, stále má povestnú radosť z jazdy. 330e však trpí zásadným nedostatkom

Slováci dostávajú najlacnejšiu Škodu Enyaq. Koľko stojí a čo ponúka?

VW prišiel s radikálnym plánom. Predaje elektromobilov chce zdvojnásobiť už za pár rokov

Taycan ako crossover? Porsche predstavilo "praktickú" verziu luxusného elektromobilu, zvládne aj terén
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Môže za smrť 14 ľudí a NASA musela klamať, aby vôbec fungoval. Toto je príbeh Raketoplánu

Euro Truck Simulator 2 dostane veľké rozšírenie. Vodiči sa konečne pozrú aj na východ Európy

Klimatická zmena nás nezabije. Ešte predtým sa ľudstvo udusí kvôli kríze, ktorá je doslova za rohom

V Bratislave vznikol podnik s najpálivejšími krídelkami na Slovensku. Recepty si vymýšľajú sami a Slováci ich milujú
