Aj ty veľmi rád v čínskych e-shopoch nakupuješ lacné smartfóny alebo inú elektroniku s hodnotou nad 22 eur? Po minuloročnom májovom zavedení novej legislatívy sa colná správa rozhodla tento rok v rovnaký čas zaviesť ďalšiu „novinku“.

Objednávaš si kuriérom zásielky z Ameriky či Ázie? Od mája tohto roka colné papiere vybavíš už len elektronicky. Nevyhnutnosťou je mať kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a byť zaregistrovaný na finančnej správe. Za teba to však stále môže vybaviť aj prepravca.

colná správazdroj fotografie: China Daily

Od mája sa menia podmienky pre colné konanie v dovoze pre firmy aj pre občanov. Ak si občan objedná tovar pre vlastnú potrebu:

  • z tretej krajiny,
  • v hodnote nad 22 eur,
  • prostredníctvom súkromnej kuriérskej spoločnosti,

colné konanie bude môcť vykonať už len elektronicky. V praxi to znamená, že ak si objednáš napríklad elektroniku či oblečenie z Ázie či Ameriky, podklady, ktoré teraz osobne dokladáš colníkom v papierovej forme, budú od mája už len elektronicky. Ide o zásielky, ktoré na Slovensko prídu inak ako Slovenskou poštou, čiže prostredníctvom súkromných kuriérskych spoločností (FedEx, DHL, UPS, DPD, a iné). Ak teda preferuješ lacnú prepravu, poprípade prepravu, ktorú ponúkajú e-shopy úplne zadarmo, nič sa pre teba nemení. Nové elektronické podávanie colného vyhlásenia platí tiež len pre tých, ktorí si colné konanie vybavujú sami, teda osobne a nevyužívajú spoplatnené služby kuriérskych spoločností. Staré zákony sa nijak nezmenili a tak smartfóny v akejkoľvek hodnote (aj nad 150 eur) stále zostávajú od cla oslobodené, tak ako to bolo doteraz.

Čína
zdroj fotografie: DHL

Základom pre colné konanie bude kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Ten je zadarmo napríklad súčasťou nového elektronického občianskeho preukazu. KEP je potrebné si aktivovať na stránke www.slovensko.sk, následne je potrebné zaregistrovať sa v Centrálnom elektronickom priečinku a tiež podať žiadosť o zápis do Centrálneho registra finančnej správy.

V prípade ak občan nebude chcieť elektronické colné konanie absolvovať sám, môže to za neho urobiť súkromný prepravca, ktorý mu doručuje zásielku. Obvykle je táto služba spoplatnená. Povinné elektronické colné konanie v dovoze sa týka aj firiem. Všetky informácie nájdeš v Centrálnom elektronickom priečinku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú