Ľudia s fotografickou pamäťou si dokážu detailne zapamätať nejaký obraz, ktorý kedysi videli a neskôr si ho dokážu dokonale vybaviť. Táto vlastnosť sa dá využiť aj na kriminálne účely, čoho dôkazom je 34-ročný Yusuke Taniguchi, informuje Gizmodo.
Japonský predavač Yusuke Taniguchi si vo svojej práci našiel veľmi rafinovaný spôsob, ako si finančne privyrobiť. Zákazníkom, ktorí v obchode, kde pracoval, nakupovali, kradol údaje o kreditných kartách tým, že sa na ne pozrel a jednoducho si ich zapamätal. Taniguchi disponuje takzvanou „fotografickou“ alebo „editickou“ pamäťou, ktorá mu umožňovala rýchlym pohľadom na kartu zapamätať si všetky dôležité údaje, aby neskôr mohol touto kartou zaplatiť.
Rozdiel medi fotografickou a editívnou pamäťou je pomerne veľký, no v oboch prípadoch sa jedná zapamätanie si detailného obrazu. Človek s fotografickou pamäťou si zapamätaný obraz dokáže vybaviť aj o niekoľko mesiacov po jeho zhliadnutí, no človek s editívnou pamäťou si ho dokáže detailne vybaviť len do niekoľkých minút, píše ScienceAlert.

Zatiaľ čo fotografická pamäť sa považuje za dar a je takmer nemožné sa túto vlasnosť naučiť, editívnu pamäť si človek dokáže vytrénovať postupným cvičením. Je dosť možné, že Taniguchi si túto editívnu pamäť trénoval, vďaka čomu sa mu podarilo ukradnúť údaje až od 1300 kreditných kariet, ktoré si následne zapisoval do notebooku, ktorý mal pri svojej práci k dispozícii.
Osudným sa mu však stali spomínané online nákupy, pretože polícia získala údaje, kde bolo kradnutými kartami platené a následne šla na miesto, kam si dal Taniguchi zakúpený tovar posielať, čo bolo samozrejme k nemu domov. Podľa správ miestnej polície tento tovar následne predával do záložne, vďaka čomu si finančne privyrábal. Posledným jeho nákupom, ktorý sa mu stal aj osudný a vďaka ktorému ho polícia dolapila, boli tašky v hodnote 2500 dolárov.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Tragická nehoda? Len navonok. Podvodníci našli nový spôsob ako od Slovákov ukradnúť údaje k FB

Náklady na IT v zdravotníctve narástli pre pandémiu o 10 % - ktoré oblasti potrebovali najviac peňazí?

Obrovský problém? Clubhouse potvrdil, že mu unikli zvukové nahrávky ľudí

AKTUALIZOVANÉ Na takmer 30 000 Mac počítačov útočí nový malvér

„Matka všetkých hackerských únikov“: Uniklo 3,2 miliárd hesiel k e-mailovým adresám, môže byť medzi nimi aj tvoje
Články, ktoré hýbu svetom

Netflix ovládol Zlaté glóbusy. Dominoval Queen's Gambit aj nový Borat, ocenenia má aj Disney (zoznam víťazov)

Hyundai hlási obrovský úspech. Elektrický Ioniq 5 ide v EÚ na dračku

Projekt Slovákov ti zadarmo pomôže dostať sa k peniazom od štátu. Nechcú sa viac pozerať na chaos v štátnej pomoci

Svetu hrozí klimatická katastrofa. Na jej odvrátenie nám ostáva 10 mesiacov, varuje OSN
