Čínska vláda sleduje na sociálnych sieťach Twitter, Weibo či WeChat ľudí, ktorí zdieľajú informácie o prepuknutí koronavírusu, ak ich úradníci považujú za negatívne. Cenzúra v Číne nie je ničím nezvyčajným, tentokrát však ľudia, ktorí zdieľali informácie o víruse, hovoria o priamych ako aj nepriamych reakciách čínskej vlády, informuje portál Vice.

Koronavírus vyvolal v Číne vlnu online protestov, jeden z nich nasledoval po smrti informátora Li Wenlianga, kedy sa nahromadili nahnevané reakcie. Veľmi rýchlo však boli stiahnuté. Hashtag #iwantfreedomofspeech, čo v preklade znamená chcem slobodu prejavu, sa rozšíril na čínskej sociálnej sieti Weibo po smrti Wenlianga tak rýchlo, že sa zhromaždili 2 milióny príspevkov za pár hodín. Ako píše organizácia NPR, odstránené boli hneď nasledujúci deň.

Zákroky sa však začínajú zameriavať už aj na individuálne a niekedy úplne neškodné príspevky. Joshua Left, 28-ročný podnikateľ z Wu-chanu, odišiel do San Francisca v polovici januára na dovolenku. V obave, že jeho rodina vo Wu-chane nemusí byť informovaná o koronavíruse, zverejnil príspevok na sociálnej sieti WeChat. Left uviedol, že najprv od správcov WeChatu dostal varovnú správu a potom mu chodili zvláštne otázky od jeho priateľov v Číne.

Je presvedčený, že čínska vláda ich donútila zistiť miesto jeho pobytu v USA, pretože až štyria z nich sa pýtali na zvláštne detaily ako napríklad číslo jeho izby. Neskôr dostal varovanie, že niekto v Šanghaji sa snažil získať prístup k jeho WeChat účtu. Incident ohlásil policajnému oddeleniu v San Franciscu aj FBI, odpovede sa zatiaľ nedočkal. Keďže sa obáva, že po návrate do Číny by mohol byť zatknutý, naďalej ostáva v USA.

Prečítaj si aj
Apple varuje pred globálnym nedostatkom iPhonov kvôli koronavírusu

Ďalší muž so sídlom v Číne, Jiang Ming, uviedol, že ho Ministerstvo štátnej bezpečnosti kontaktovalo so žiadosťou o stretnutie niekoľko dní po tom, čo reagoval na tweet kritikou voči tomu, ako čínska vláda nezvládla (ne)šírenie vírusu. Pár dní na to mu úradníci zaklopali na dvere. Jeho konanie považovali za útok na čínsku vládu, a tak mu bol skonfiškovaný telefón a donútili ho podpísať vyhlásenie, že sa už podobná situácia nezopakuje.

Čína tiež tvrdo zakazuje používanie virtuálnych sietí (VPN). Mnoho ľudí v Číne používa VPN, aby sa vyhli cenzúre a dostali k pravdivým správam. Vláda dokonca nariadila zdravotníckym pracovníkom, aby v rozhovoroch nespomínali koronavírus.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú