Čína pracuje na novej zbrani, pri ktorej sa inšpirovali obľúbenou sci-fi ságou. Skutočná „Hviezda smrti“ vraj je schopná sústrediť viacero mikrovlnných lúčov do jedného a tak zničiť cieľ. O desivej zbrani informoval portál The Sun UK.

Čínsky Star Wars

Čína už dlhšiu dobu pracuje na vysokovýkonných mikrovlnových zbraniach, ktoré môžu narušiť systémy, počítače, komunikačnú štruktúru, či riadené zbrane a satelity. Nová „Hviezda Smrti“ spája elektromagnetické vlny s extrémne presným časovaním, ktoré zlučuje všetky mikrovlnné lúče do jedného silného energetického lúča.

IMDB

Pre správne fungovanie je však potrebné, aby lúče dorazili na cieľ v presne rovnakom čase a pod správnym uhlom. Podľa čínskych vedcov by synchronizácia lúčov nemala presiahnuť 170 pikosekúnd – čiže bilióntiny sekundy. Predstavuje to oveľa vyššiu presnosť než majú atómové hodiny používané v GPS satelitoch.

Podľa denníka South China Morning Post, čínski vedci údajne „synchronizáciu s ultravysokou časovou presnosťou“ dosiahli. Vedci tvrdia, že táto technológia by mohla potlačiť signály amerických GPS a iných satelitov. Tiež uviedli, že by mohla byť využitá pri vojenských cvičeniach a overovaní nových technológií. Presné vlastnosti a parametre tejto zbrane však už neuviedli a tie zostávajú „dôverné“.

Čínske akademické publikácie podľa The Sun naznačujú, že mikrovlnné zbrane sú navrhnuté predovšetkým pre použitie vo vesmíre, napríklad pre satelity, zatiaľ čo pokročilé lasery sa plánujú využívať na zemi, na mori alebo vo vzduchu.

The Sun UK

Hviezda smrti bez Darth Vadera

Zbraň je inšpirovaná legendárnou sci-fi ságou Star Wars, kde práve Hviezda smrti patrí medzi najznámejšiu zbraň. Okrem toho, že s čínsku Hviezdu smrti neovláda Darth Vader, v použití technológie existujú značné rozdiely.

Napriek tomu, že sa táto čínska zbraň inšpirovala Hviezdou smrti, medzi technológiou sú značné rozdiely. Vo svete Star Wars Hviezda smrti využíva kyber kryštály, ktoré generujú extrémne silný laserový lúč schopný zničiť celé planéty. Čínska technológia nedosahuje až takú silu, avšak už samotná možnosť zasiahnuť a vyradiť satelity na obežnej dráhe je veľmi významná, možno až desivá.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú