Čínski vedci predstavili robota s umelou inteligenciou, ktorý dokáže skákať cez nerovné povrchy asteroidov a vie sa prispôsobiť nízkej gravitácií. Pri jeho tvorbe sa inšpirovali schopnosťou mačiek, pretože sa počas pádu dokážu otočiť a dopadnúť na labky. Robot dokáže upravovať svoju polohu počas letu, meniť trajektóriu a bezpečne pristáť na labkách. O revolučnej robotickej „mačke“ s AI informoval portál Interesting Engineering.

Robot inšpirovaný mačkou

Robotickú „mačku“ vyvinuli odborníci z Harbin Institute of Technology. Ako informuje portál South China Morning Post (SCMP), robot využíva model bez pevného riadenia, tzv. „bezmodelový“ systém, ktorý umožňuje koordinované pohyby jeho štyroch nôh. Dokáže upraviť svoju polohu počas letu, korigovať náklon a aj meniť svoju trajektóriu.

Vedci dúfajú, že technológia má potenciál zásadne zmeniť spôsob, akým skúmame malé vesmírne telesá. Asteroidy, ktoré sú pozostatkami zo vzniku slnečnej sústavy, ukrývajú cenné zdroje, ako napríklad platinu. Ich preskúmanie môže poskytnúť nové poznatky o pôvode nášho planetárneho systému a zároveň podporiť budúci výskum a využívanie vesmírnych zdrojov. Asteroidy však majú nízku gravitáciu, zlomok tej zemskej, čo znemožňuje použitie tradičných kolieskových roverov, ktoré sa nedokážu efektívne pohybovať.

NASA/JPL/Cornell

Účinnejší než rovery

Rovery, ktoré sa v súčasnosti používajú na Marse sa v podmienkach s nízkou gravitáciou a v drsnom teréne sa ťažko pohybujú. Skákajúci robot sa preto javí ako ideálne riešenie. Robot bol navrhnutý tak, aby zvládol výzvy spôsobené mikrogravitáciou. Pri skoku na asteroidoch môže robot zostať vo vzduchu až 10 sekúnd. Vedci vyvinuli systém, ktorý umožňuje robotovi korigovať svoju polohu počas skokov, aby sa vyhol nekontrolovanému rotovaniu alebo odrazeniu do vesmíru.

Robot využíva umelú inteligenciu a posilňované učenie. Počas simulovaného tréningu, ktorý trval len sedem hodín, robot pomocou AI zdokonalil svoje pohyby tak, aby dokázal stabilizovať svoju polohu vo vzduchu. Pri simulácii so strmým 140 stupňovým náklonom zvládol stabilizáciu v priebehu ôsmich sekúnd. Okrem stabilizácie je robot schopný počas letu rotovať a meniť orientáciu, čo mu umožňuje lepšie sa prispôsobiť rôznym výzvam, ktoré by ho čakali vo vesmíre.

Vedci plánujú vylepšiť jeho schopnosti pohybovať sa po rôznych terénoch, aby bol ešte prispôsobivejší. Podľa vedcov robotická mačka otvára dvere novým možnostiam výskumu. Ľahký a energeticky nenáročný dizajn robota môže byť vhodný na preskúmanie hlbokého vesmíru.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP