Aktualizované: Kým rôzne články o novinkách v armádnej výzbroji jednotlivých krajín často vzbudzujú strach a dávajú tušiť, že práve ozbrojené sily sú sektor, kde sa pracuje s najmodernejšími technológiami, prax býva často úplne opačná a dokazuje nám to aj vojna na Ukrajine.

Skrátka, špičková technika je jedna vec, no v blate, zákopoch a situáciách, kedy je časť výbavy zničená a príchod zásob v nedohľadne, sa začína experimentovať – to však neznamená, že nie úspešne.

Ako spomína Financial Times, ukrajinskí vojaci pri obrane voči ruským dronom s termovíziou, ktoré dokážu nepriateľa zamerať na základe tepla vyžarovaného ľudským telom, nepotrebovali žiadne špeciálne maskáče so stealth technológiou.

Naopak, stačil tenký penový matrac či karimatka, pod ktoré si v krízových situáciách ľahli: „Držali sme karimatky nad hlavou,“ uviedol pre denník Oleksandr Konoko, veliteľ ukrajinského práporu v kyjevskej oblasti. Veliteľ tvrdí, že penové matrace boli účinným a lacným spôsobom kamufláže. Jedna karimatka mala vyjsť na 1,8 eur.

Ako sa ukazuje, obrana „partizánskym“ spôsobom boja, kedy sa jednotky rozdelia do malých, len ťažko spozorovateľných skupín, je naozaj výrazne jednoduchšia, ako útok. Práve takéto jednotky dokážu pomocou výzbroje zo západu, konkrétne strelami NLAW alebo Javelin, likvidovať aj ruské obrnené vozidlá. Pohľad do zákulisia ponúka aj populárny účet žoldniera Jamesa Vasqueza na Twitteri, ktorý sa na Ukrajinu vydal bojovať na vlastnú päsť a mnohé podobné problémy rieši taktiež priamo v teréne.

Experimentovať sa však snažilo aj Rusko. Už na začiatku vojny sa objavili fotografie tankov s privarenou „strieškou“ z obyčajného pletiva. Tá mala podľa všetkého jedinú úlohu – zabezpečiť, aby strela letiaca na tank z hora, kde je najmenej pancierovania, najprv narazila do takejto prekážky, čo by spôsobilo jej explóziu ešte predtým, než by sa dostala cez trup a 100 % zabila celú posádku.

Koniec-koncov, ani so samotnou „super-modernou“ ruskou technikou to nie je až také horúce a pravdepodobne je skôr na vojenských prehliadkach v centre Moskvy, ako na Ukrajine v akcii. Jeden príklad za všetky? Ruský dron, ktorý vyzerá, ako by si ho skôr zmontoval ty v garáži, pretože palivo si nesie v obyčajnej plastovej PET fľaši a okolie sníma bežnou zrkadlovkou.

Pôvodný článok zo 16. apríla 2022: Čínski armádni vedci tvrdia, že majú v rukách technológiu umožňujúcu neviditeľnosť ich tankov, informuje South China Morning Post. Systém funguje len proti satelitom a aj keď neviditeľné tanky už sľubovalo aj Rusko, v tomto prípade je potenciál oveľa väčší a to nielen pre tanky.

Neviditeľný radarový plášť

Špeciálny neviditeľný plášť je zameraný proti špičkovým radarovým satelitom, ktoré sú na rozdiel od tých optických schopné vidieť nepriateľské jednotky za prakticky akýchkoľvek podmienok, či už skrz husté mračná, dážď, hmlu alebo dokonca v noci.

Ako neviditeľný plášť v tomto prípade čínski vedci použili naťahovaciu látku, ktorou je možné zakryť nielen tanky, ale tiež radarové systémy, delostrelectvo alebo zariadenia protivzdušnej obrany, vďaka čomu ju nedokáže nepriateľský útok tak jednoducho lokalizovať, zamerať a zneškodniť.

Air Force Engineering University

S vynálezom prišli odborníci z Univerzity inžinierstva vzdušných síl v meste Si-an a tvrdia, že objekt zakrytý s takouto látkou sa má na radare javiť len ako kus zeme, na ktorej nič nie je. To technológia dosahuje práve svojim tvarom, keďže nie je materiál nanesený priamo na povrch konštrukcie skrývaného objektu, ale je ním objekt len pomerne voľne prikrytý.

Osvedčí sa v boji?

Tenká látka je pokrytá množstvom obvodov, ktoré sú schopné manipulovať s elektromagnetickými vlnami. Látku vyrobili pomocou 3D tlače, ktorá im umožnila umiestniť obvody na extrémne tenký kus látky s hrúbkou ľudského vlasu. Takýmto spôsobom vytvorili viac vrstiev, niektoré zložené z kovových plôch schopných zmeniť smer vracajúceho sa radarového signálu.

Vyvíjajú sa aj družice

Ako stealth technológie, tak aj špionážne satelity neustále napredujú a prekonávajú doterajšie limity. Dôkazom je aj jedinečná družica americkej spoločnosti Capella Space, ktorá je schopná nazrieť aj do interiéru budov cez steny či do podzemných krytov a to pri akomkoľvek počasí. Súkromie podľa firmy v ohrození nie je.

Odborníci predpokladajú, že takáto technológia môže ochrániť pred zásahom raketou až 80 % armádnych cieľov. Ako však podotýkajú tvorcovia tohto neviditeľného plášťa, nejedná sa o riešenie na všetko a je nutné ho kombinovať s technológiami pre zamedzenie tepelného žiarenia či s klasickou optickou kamuflážou.

Ministerstvo národnej obrany Poľska

Neviditeľnosť pôvodne sľubovalo aj Rusko pre svoj špičkový tank T-14 Armata, ktorého absencia vo vojne na Ukrajine mnohých prekvapila. V tomto prípade sa má ale jednať o špeciálny náter a tvar, pričom americkí aj ruskí armádni odborníci majú pochybnosti o funkčnosti takéhoto riešenia, spomína The Diplomat.

Azda najväčším problémom je však práve tepelná stopa, ktorú tanky zanechávajú nech sa technici akokoľvek snažia ju obmedziť. Stroj s hmotnosťou niekoľkých desiatok ton totiž poháňajú silné spaľovacie motory s výkonom okolo 1 000 koní, ktoré nevyhnutne produkujú množstvo horúcich spalín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP