Celkový predaj vozidiel v Číne, ktorá je považovaná za najväčší automobilový trh na svete, klesol v porovnaní s minulým rokom o 4 %. Horšie sú však na tom takzvané „nové energetické vozidlá“, ktorých predaje v októbri klesli až o 45,6 %.

Čína mala s takzvanými „novými energetickými vozidlami“ veľké plány. Ako informuje portál CNN, tamojšia vláda sa snažila presadiť, aby tieto vozidlá do roku 2025 tvorili až pätinu celkového predaja automobilov v krajine. Do tejto kategórie vozidiel tak zaradila hybridy, plug-in hybridy či plne elektrické automobily a vozidlá s vodíkovým pohonom.

Pre tento rok si Čína dokonca predsavzala, že chce dosiahnuť predaj týchto vozidiel na úrovni 7 miliónov kusov. Ako je však všeobecne známe, nepredávajú sa ľahko. Aby však povzbudila predaje, zaviedla celý rad vládnych dotácií a daňových stimulov na ich výrobu a nákup. Dotácie splnili svoj cieľ a novým energetickým vozidlám sa začalo dariť.

Po zrušení dotácií umelo vytvorená bublina praskla

Dotácie boli veľmi veľkorysé, čo prilákalo výrobcov automobilov aj samotných spotrebiteľov. V marci tohto roku sa tak v Číne zaregistrovalo až 486 výrobcov, ktorí na základe dotácií boli ochotní tieto vozidlá vyrábať. Niektorí z nich dostali finančne stimuly vo výške niekoľkých miliárd dolárov. Takéto veľkorysé dotácie však neboli dlhodobo udržateľné, a tak v rovnakom mesiaci došlo k ich výraznému zníženiu.

Podľa portálu SCMP sa vďaka dotáciám novým energetickým vozidlám darilo, keď v roku 2018 ich predaj poskočil o 62 %. Po zrušení dotácií v marci tohto roka však došlo k zníženiu ich predaja o 33 % za mesiac september a celkovo o 45,6 % za mesiac október. To výrazne prispelo k celkovému poklesu predaja všetkých vozidiel v Číne, ktorý bol zaznamenaný už 16 mesiacov po sebe. V októbri tohto roka sa tak celkový pokles v porovnaní s minulým rokom zastavil na úrovni 4 %.

Veľké plány Číny sú ohrozené

Plány Číny v dosiahnutí pätiny predaných nových energetických vozidiel do roku 2025 sú tak výrazne ohrozené. Rázne obmedzenie dotácií tak preukázalo, že bez nich o tieto vozidlá nie je záujem. Portál Reuters v tomto smere po obmedzení dotácií hovorí len o 1,8 % raste predaja týchto vozidiel za mesiac máj. V porovnaní so spomínaným 62 % rastom v roku 2018 tak ide o naozaj žalostné číslo.

Zobraziť celú galériu (1)
Okrem Tesly začínajú problémy v rámci predaja automobilov s alternatívnymi pohonmi pociťovať aj výrobcovia ako NIO či BAIC

Najviac však z celej situácie majú hlavy v smútku výrobcovia automobilov. Asi najviac sa spomína automobilka Tesla, ktorá videla expanziu do Číny ako veľkú príležitosť polepšiť si.

Vo vidine tejto obrovskej príležitosti dokonca postavila v krajine svoju továreň Gigafactory 3. Problémové predaje sa však postarali o vysoký nárast skladových vozidiel a automobilky vidia celú situáciu čierno. Aká bude teda budúcnosť a či Čína svoje ciele pre rok 2025 dosiahne, ukáže len čas.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú