Celkový predaj vozidiel v Číne, ktorá je považovaná za najväčší automobilový trh na svete, klesol v porovnaní s minulým rokom o 4 %. Horšie sú však na tom takzvané „nové energetické vozidlá“, ktorých predaje v októbri klesli až o 45,6 %.
Čína mala s takzvanými „novými energetickými vozidlami“ veľké plány. Ako informuje portál CNN, tamojšia vláda sa snažila presadiť, aby tieto vozidlá do roku 2025 tvorili až pätinu celkového predaja automobilov v krajine. Do tejto kategórie vozidiel tak zaradila hybridy, plug-in hybridy či plne elektrické automobily a vozidlá s vodíkovým pohonom.
China Aims To Sell 35 Mln Vehicles By 2025, NEVs To Make Up One-Fifth https://t.co/B1zXnufpXz pic.twitter.com/M3uCEdXVHh
— turkishamericannews (@turkishamernews) April 25, 2017
Pre tento rok si Čína dokonca predsavzala, že chce dosiahnuť predaj týchto vozidiel na úrovni 7 miliónov kusov. Ako je však všeobecne známe, nepredávajú sa ľahko. Aby však povzbudila predaje, zaviedla celý rad vládnych dotácií a daňových stimulov na ich výrobu a nákup. Dotácie splnili svoj cieľ a novým energetickým vozidlám sa začalo dariť.
Po zrušení dotácií umelo vytvorená bublina praskla
Dotácie boli veľmi veľkorysé, čo prilákalo výrobcov automobilov aj samotných spotrebiteľov. V marci tohto roku sa tak v Číne zaregistrovalo až 486 výrobcov, ktorí na základe dotácií boli ochotní tieto vozidlá vyrábať. Niektorí z nich dostali finančne stimuly vo výške niekoľkých miliárd dolárov. Takéto veľkorysé dotácie však neboli dlhodobo udržateľné, a tak v rovnakom mesiaci došlo k ich výraznému zníženiu.
Seems like NEVs have no future in #China (and, possibly, elsewhere as well). That's why in June 18 undisputable NEV leader, BAIC, had to see sales of their iconic EC-Series EV drop significantly following termination of the previous subsidy. #lithium https://t.co/7vC3OflEMG
— Juan Carlos Zuleta (@jczuleta) August 5, 2018
Podľa portálu SCMP sa vďaka dotáciám novým energetickým vozidlám darilo, keď v roku 2018 ich predaj poskočil o 62 %. Po zrušení dotácií v marci tohto roka však došlo k zníženiu ich predaja o 33 % za mesiac september a celkovo o 45,6 % za mesiac október. To výrazne prispelo k celkovému poklesu predaja všetkých vozidiel v Číne, ktorý bol zaznamenaný už 16 mesiacov po sebe. V októbri tohto roka sa tak celkový pokles v porovnaní s minulým rokom zastavil na úrovni 4 %.
Veľké plány Číny sú ohrozené
Plány Číny v dosiahnutí pätiny predaných nových energetických vozidiel do roku 2025 sú tak výrazne ohrozené. Rázne obmedzenie dotácií tak preukázalo, že bez nich o tieto vozidlá nie je záujem. Portál Reuters v tomto smere po obmedzení dotácií hovorí len o 1,8 % raste predaja týchto vozidiel za mesiac máj. V porovnaní so spomínaným 62 % rastom v roku 2018 tak ide o naozaj žalostné číslo.

Najviac však z celej situácie majú hlavy v smútku výrobcovia automobilov. Asi najviac sa spomína automobilka Tesla, ktorá videla expanziu do Číny ako veľkú príležitosť polepšiť si.
Vo vidine tejto obrovskej príležitosti dokonca postavila v krajine svoju továreň Gigafactory 3. Problémové predaje sa však postarali o vysoký nárast skladových vozidiel a automobilky vidia celú situáciu čierno. Aká bude teda budúcnosť a či Čína svoje ciele pre rok 2025 dosiahne, ukáže len čas.
Teraz čítajú

IKEA je synonymom ekológie. Do zelenej energie pôjde do roku 2030 gigantická suma peňazí

Fatálna nehoda Tesly, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, sa zamotáva. Elon Musk vydal kľúčové informácie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prvý skutočne lacný elektromobil prichádza na Slovensko. Poznáme cenu a výbavy Dacie Spring

Nikto nešoféroval auto. Dvaja ľudia zomreli pri hrozivej nehode Tesly so zapnutým autopilotom, znovu odhalila obrovskú nezodpovednosť ľudí

Čísla hovoria jasne, autopilot Tesly je spoľahlivejší, než ľudský vodič
Články, ktoré hýbu svetom

Po 4 rokoch prichádza nové Apple TV. Najväčšiu viditeľnú zmenu hlási ovládač

AKTUÁLNE Trvalo to roky, no konečne prichádza revolúcia. iMac s Apple M1 čipom je tu a stavia na extravagantnom dizajne

Obchod Kompot uviedol na trh výnimočnú novinku: Bezcennú handru Hëgër. Predávať ju ale nebude

Projekt „slovenského Dubaja” stále žije. Investor lyžiarskej haly na Donovaloch sa rozhodol súdiť
