Čínsky výskumný tím úspešne navrhol kvantový počítač, ktorý pozostáva z až 66 kvantových bitov. Týmto míľnikom dokázali prekonať Google, informuje Global Times. Ide zatiaľ o najviac kvantových bitov na svete a podľa expertov predstavuje obrovský krok vpred.

Mnohonásobne rýchlejší a prekonal vízie Google

Za štúdiou stoja vedci z Čínskej univerzity vedy a technológií, ktorú viedol Jian-Wei Pan, tiež prezývaný ako Kvantový otec krajiny. Jej predbežná verzia sa nachádza na serveri ArXiv a popisujú v nej bližšie kvantový počítač pomenovaný Cučchung-č (po starom čínskom astronómovi).

Výskumný tým počas testovania vykonal náhodné vzorkovanie pre benchmarking supravodivého kvantového procesoru vybaveného 66 kvantovými bitmi. Aj keď toto číslo neznie práve prevratne, v prípade kvantového počítača ide o neskutočný výkon.

Jian-Wei Pan a spol.

„Predpokladáme, že vzorkovacia úloha Cučchung-č, ktorú dokončil za 1,2 hodiny, by trvala „obyčajnému“ superpočítaču až 8 rokov,“ tvrdí výskumný tím. „Naša práca ustanovuje jednoznačnú výhodu kvantových počítačov, ktorá je pre klasickú výpočtovú technológiu nedosiahnuteľná. Táto programovateľná kvantová platforma s vysokou presnosťou otvára nové dvere výskumu „fenoménu viacerých tiel“ a implementácii komplexných kvantových algoritmov.“

Fenomén viacerých tiel je problematika v prípade kolektívneho chovania sa väčšieho množstva interagujúcich častíc. Predstavená platforma je podľa tímu vhodná aj ako testovacia platforma s dobrou chybovou toleranciou a má veľmi dobrú schopnosť škálovateľnosti.

USA neprekonali po prvý raz

Tento dôležitý kus špičkovej technológie nie je prvý raz, kedy Čína prekonala kvantové schopnosti USA. Predstavili totiž kvantový počítač, ktorý je až 10 miliárdkrát rýchlejší ako kvantový počítač od Google.

Google

Okamžite po uverejnení publikácie o tomto kvantovom počítači sa však vynorili aj určité pochybnosti. Christian Weedbrok, riaditeľ startup Xanadu v kanadskom Toronte, ktorý sa sám snaží vybudovať fotonické kvantové počítače, uviedol, že tento čínsky superpočítač na rozdiel od Sycamoru vyvinutého Googlom nie je programovateľný a nemožno ho preto použiť na riešenie reálnych problémov.

To ale rieši práve novo predstavený procesor Cučchung-č, ktorý je programovateľný a podľa The Quantum Daily poukazuje na kvantovú „nadradenosť“ Číny. Projekt podporovalo množstvo vládnych inštitúcií a akadémií a na výsledky práce môžu byť hrdí.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú